Letiště Ostrava loni po mnoha letech skončilo v zisku, činil 4,99 milionu korun

Letiště Ostrava loni po mnoha letech skončilo v zisku, činil 4,99 milionu korun

6.7. - Společnost Letiště Ostrava, která provozuje mezinárodní Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku, loni po mnoha letech skončila v zisku, jenž činil 4,99 milionu korun. Předloni byla ve ztrátě 32,6 milionu korun. Výnosy společnosti meziročně vzrostly o 70,2 milionu (26,8 procenta) na 332,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy Letiště Ostrava zveřejněné ve Sbírce listin. Dosažení zisku společnost označila za historický milník. Vlastníkem společnosti, která má přibližně 200 zaměstnanců, je Moravskoslezský kraj.

"Rok 2022 byl v historii našeho letiště klíčový. Podařilo se nám konečně stabilizovat finanční situaci a po pandemii covidu se cestující ve velkém vrátili do letadel," uvedl generální ředitel Letiště Ostrava Jaromír Radkovský.

Za kladným hospodářským výsledkem je podle vedení společnosti zejména příznivá letní sezona, během které z letiště cestovalo více lidí, než se čekalo. "Tohoto bylo docíleno zejména díky aktivnímu obchodnímu jednání s cestovními kancelářemi," uvedla firma.

Mošnovské letiště loni odbavilo 286 393 cestujících, což bylo o 148 835 lidí více než předloni. Nárůst představoval 108 procent. Oproti poslednímu předpandemickému roku 2019 bylo cestujících méně o 11 procent.

"Velkou většinu cestujících tvořili dovolenkoví cestující, kteří využili organizované zájezdy s odletem z Ostravy do 16 destinací a například do Egypta se z Ostravy létalo nepřetržitě od února až do listopadu," uvedl ředitel. Charterová sezona tak začala dříve než v předchozích letech a zároveň se proti roku 2021 rozšířila nabídka destinací.

Nejoblíbenějšími destinacemi byly turecká Antalya, bulharský Burgas a egyptské Marsa Alam a Hurghada. "Největším dopravcem byla tradičně letecká společnost Smartwings," uvedl ředitel. Po covidových omezeních se loni naplno rozjela rovněž pravidelná doprava, společnost Ryanair obnovila linku do Londýna a polská LOT Polish Airlines do Varšavy.

"Nákladní doprava se v roce 2022 ve významné míře podílela na obratu ostravského letiště. Bylo odbaveno 15.490 tun nákladu, což je sice o 15 procent méně než v roce 2021, pokles objemu odbaveného nákladu byl ale celosvětovým jevem zejména z důvodu covidových omezení v Číně a válečného konfliktu na Ukrajině," uvedl Jaromír Radkovský.

Objem odbaveného nákladu se mošnovskému letišti za posledních pět let téměř ztrojnásobil. "Pravidelně k nám létají letadla silných logistických hráčů jako DHL nebo UPS a jsme významným partnerem také pro společnost EGT Express, která využívá letadla společnosti Uzbekistan Airways a Skytaxi," uvedl Jaromír Radkovský.

Na tržbách letiště měly podíl 19 procent tržby z neleteckých činností, které dosáhly 42,4 milionu korun. Největší podíl z těchto tržeb, 44 procent, plynul z nájmů budov, pozemků a souvisejících provizí. Mezi dalšími službami letiště byly například školení, povolení vjezdu, zapůjčení techniky či parkovné.

(čtk)

Foto: Letiště Ostrava

spinner