​Letiště chce linky na Dálný východ, jedná v Japonsku nebo Indii

​Letiště chce linky na Dálný východ, jedná v Japonsku nebo Indii

25.1. - Letiště Praha jedná s několika leteckými dopravci o nových dálkových linkách do řady destinací na Dálném východě. Prioritou jsou mimo jiné přímé linky do Tokia, Hongkongu nebo Dillí. Na podzim by se pak definitivně mělo rozhodnout o lince do Bangkoku. Řekl to šéf předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. Letos přibudou do letového řádu například Newark nebo Casablanka.

Letiště si nové dálkové destinace vytipovalo na základě počtu cestujících, kteří do Prahy cestují s přestupem. „Například do Bangkoku léta s přestupem přes 50 000 lidí ročně tam i zpět,“ řekl Václav Řehoř. Podle něj se nová linka vyplatí zhruba od 35 000 cestujících za rok.

Upozornil, že o nových linkách rozhodují výhradně dopravci, letiště proto v současnosti jedná s leteckými společnostmi přímo ze zemí, kam by letiště rádo zamířilo. „Představujeme jim několikrát ročně aktuální data, možnosti spolupráce nebo případnou finanční podporu. Máme na to celý tým lidí,“ podotkl. Vedle toho letiště jedná i s evropskými dopravci, kteří by do vytipovaných míst mohli létat z Prahy.

Aktuálně jsou nejdále jednání o lince do Bangkoku, kterou by zajišťovala Air Asia. Česko podle Václava Řehoře uspělo v konkurenci dalších tří evropských měst, se kterými dopravce jednal o vůbec první přímé lince této společnosti do Evropy. Nyní jsou připravena jednání o technickém a administrativním zajištění případného leteckého spojení, definitivní rozhodnutí by pak mělo padnout na podzim.

Jednání o dalších dálkových destinacích letos ještě nejspíš neskončí, v příštím roce ovšem šéf letiště věří v úspěšné dokončení jednání například v Japonsku. „Je to ale ještě běh na dlouhou trať,“ dodal.

Letiště plánuje v některých z vytipovaných destinací vytvořit společně se svými partnery v rámci projektu TouchPoint propagační kampaň s rozpočtem v řádech několika milionů Kč. Cílem je ještě více posílit zájem lidí o cesty do Prahy. Loni se podle Řehoře osvědčila podobná reklama v New Yorku, od dubna začne United Airlines létat do Prahy z Newarku.

Vedle dálkových destinací letiště posílí v příštích měsících i na kratších linkách. Ještě letos se začne z Prahy létat pravidelně do Florencie, Casablanky, Billundu, Zadaru, Pescary a Bournemouthu. Na již zavedených linkách pak chce letiště posílit frekvence a kapacity současných spojů.

Letiště Václava Havla v Praze loni odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, meziročně o devět procent více. Nejvíce se létalo do Velké Británie, následovala Francie. Během letošní zimy nabízí spojení do 114 destinací ve 42 zemích.

(čtk)

spinner