Letecký provoz nad ČR se v pololetí meziročně zdvojnásobil na téměř 270 000 letů

Letecký provoz nad ČR se v pololetí meziročně zdvojnásobil na téměř 270 000 letů

20.7. - Letecký provoz v tuzemském vzdušném prostoru se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 97 procent na 268.977 letů. Je to ale stále o 38 procent méně proti prvním šesti měsícům předcovidového roku 2019. Oznámilo to Řízení letového provozu.

"V souladu s prognózami lze za první pololetí roku 2022 sledovat stabilní oživení letového provozu v českém vzdušném prostoru a výrazně vyšší aktivity leteckých dopravců než v roce 2021," uvedl vedoucí oddělení komunikace ŘLP Richard Klíma.

Aktuální vývoj v červenci podle Klímy pozitivní trend potvrzuje a právě červenec by se měl stát vrcholem letní letové sezony, zatímco v srpnu a září lze již očekávat ustálený vývoj provozu. Současná úroveň provozu se v českém vzdušném prostoru pohybuje na 69 procentech roku 2019, průměrný denní počet letů pak dosahuje hodnoty 1906.

Pražské letiště Václava Havla se v posledních týdnech vyrovnává s velkým náporem cestujících. Počet pasažérů ve vytížených dnech překročil i 50 000, což je srovnatelné číslo s dobou před covidovou krizí. V prvních pěti měsících roku letiště odbavilo přes 3,12 milionu cestujících. Meziročně je to skoro šestkrát více.

Podle současných předpokladů by letecký provoz měl dál růst, což potvrzují statistiky z letišť ve většině evropských zemí. Řada letišť i kvůli tomu nyní řeší problémy s nedostatkem personálu u kontrol a odbavení, během pandemických omezení propouštěla.

(čtk)

Foto: Řízení letového provozu

spinner