​Itálie obdržela ze zahraničí nabídky na koupi aerolinek ITA

​Itálie obdržela ze zahraničí nabídky na koupi aerolinek ITA

7.7. - Italská vláda obdržela ze zahraničí nabídky na převzetí národní letecké společnosti Italia Trasporto Aereo (ITA), nástupce aerolinek Alitalia. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Úspěšný prodej by znamenal velké vítězství pro premiéra Maria Draghiho po sérii neúspěšných pokusů, které v posledních deseti let organizovaly předchozí vlády. Generální ředitel ITA Fabio Lazzerini minulý měsíc uvedl, že očekává, že se podaří prodej uzavřít do konce roku.

Mezi zájemci je konsorcium vedené kontejnerovým přepravním gigantem MSC Mediterranean Shipping a německými aerolinkami Lufthansa, které vyjádřilo zájem již v lednu. Zájem má také americká investiční společnost zaměřená na cestovní ruch Certares Management.

Italská vlajková letecká společnost ITA, nyní ve stoprocentním vlastnictví italského státu, zahájila provoz loni v říjnu a hledá kapitálové partnery. Média v lednu odhadla, že hodnota ITA může být až 1,5 miliardy eur (37,2 miliardy Kč).

Společnost Alitalia byla založena v září 1946, létat ale začala až v květnu 1947. V minulosti bývala symbolem italského stylu. Na cesty si ji vybírali papežové, italské primadony či politická elita. Po roce 2000 byla jen v jednom roce účetně v zisku a vláda jí mnohokrát musela přispěchat na pomoc. Kvůli finančním potížím ji ale od roku 2017 řídili správci, které vybral stát.

(čtk)

Foto: ITA

spinner