Irské aerolinky Ryanair opustí londýnskou akciovou burzu, nevyplatí se jim

Irské aerolinky Ryanair opustí londýnskou akciovou burzu, nevyplatí se jim

19.11 - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se rozhodla, že své akcie příští měsíc stáhne z Londýnské akciové burzy (LSE). Firma své rozhodnutí dnes zdůvodnila nízkým objemem obchodů, který podle ní neospravedlňuje náklady spojené s přítomností na LSE. S akciemi Ryanairu se obchoduje i na burze v Dublinu.

Aerolinky už začátkem tohoto měsíce uvedly, že o odchodu z LSE uvažují. Poukázaly přitom na regulační komplikace spojené s odchodem Británie z Evropské unie, upozornila agentura Bloomberg.

Nad leteckými společnostmi sídlícími v EU musejí mít většinovou kontrolu akcionáři z členských zemí. Šéf Ryanairu Michael O’Leary však tento měsíc uvedl, že v současnosti investoři z EU vlastní jen zhruba třetinu akcií podniku. Aerolinky proto podle něj musejí učinit další kroky ke splnění regulačních požadavků. "Je to nevyhnutelný důsledek brexitu," uvedl Michael O’Leary. "Musíme být vlastněni a kontrolováni z EU," dodal.

Odchod z londýnské burzy je podle Michaela O’Learyho součástí strategie pro splnění regulačních požadavků EU. Ryanair už loni v rámci této strategie oznámil, že Britové od letošního ledna nebudou moci nakupovat kmenové akcie firmy. S akciemi Ryanairu by se na londýnské burze mělo naposledy obchodovat 17. prosince, uvedla agentura Reuters.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner