IATA očekává, že aerolinky letos utrpí ztrátu 84 miliard USD

IATA očekává, že aerolinky letos utrpí ztrátu 84 miliard USD

Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA) zveřejnila minulý týden svůj finanční odhad pro globální odvětví letecké dopravy v tomto roce, podle něhož letecké společnosti utrpí ztrátu 84,3 miliardy USD (zhruba 1,98 bilionu Kč). Pokud se tato předpověď naplní, bude se jednat o nejhorší rok v dějinách letectví.

„Finančně bude rok 2020 klesat jako nejhorší rok v historii letectví. V průměru za každý den letošního roku přičítá odvětví ztráty ve výši 230 milionů USD. Celkově jde o ztrátu 84,3 miliardy USD. To znamená, že (na základě odhadu 2,2 miliardy cestujících v letošním roce) letecké společnosti ztratí 37,54 USD na cestujícího. To je důvod, proč vládní finanční podpora byla a zůstává rozhodující, protože letecké společnosti spalují svou hotovost,“ řekl generální ředitel IATA Alexandre de Juniac.

„Za předpokladu, že nedojde k druhé a ničivější vlně COVID-19, nejhorší kolaps provozu je pravděpodobně za námi. Klíčem k zotavení je všeobecná implementace restartovacích opatření dohodnutých Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO), aby cestující a posádky byli v bezpečí. A s pomocí účinného sledování kontaktů by tato opatření měla dát vládám důvěru k otevření hranic bez karanténních opatření. To je důležitá součást hospodářského oživení, protože kolem deseti procent světového HDP pochází z cestovního ruchu a většina z toho závisí na letecké dopravě. Zajistit lidem opět bezpečné létání bude silným ekonomickým impulzem,“ řekl Alexandre de Juniac.

Současné potíže leteckého odvětví plynou i z toho, že náklady neklesají tak rychle jako poptávka. Celkové náklady ve výši 517 miliard USD jsou sice o 34,9 procenta pod úrovní roku 2019, ale příjmy vykazují 50procentní pokles. A nepalivové jednotkové náklady prudce vzrostou o 14,1 procenta, protože fixní náklady jsou rozloženy na méně cestujících. Ke zvýšení nákladů podle IATA přispěje i menší využití letadel a sedadel v důsledku přijímaných omezení.

Přestože s otevřením hranic a nárůstem požadavků v roce 2021 se má situace zlepšit, IATA očekává, že letecké odvětví utrpí v příštím roce ztrátu kolem 15 miliard USD. Letecké společnosti sice již budou fungovat v ozdravném modu, avšak stále ještě pod předkrizovou úrovní v roce 2019.

(lan)

Foto: Letiště Praha

spinner