​IATA: Letecká nákladní doprava vykazovala v únoru známky zlepšení

​IATA: Letecká nákladní doprava vykazovala v únoru známky zlepšení

10.4. - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zveřejnilo tento měsíc údaje za únor pro světové trhy s leteckou nákladní dopravou, které ukazují, že poptávka po leteckém cargu vzrostla nad úroveň před pandemií. Celosvětová poptávka měřená v tunokilometrech nákladu klesla oproti únoru 2022 o 7,5 procenta (-8,3 procenta u mezinárodních operací). To bylo o polovinu méně než v předchozích dvou měsících (-14,9 procenta, respektive -15,3 procenta). Únorová poptávka po leteckém nákladu byla o 2,9 prodenta% vyšší než předpodzimní úroveň (únor 2019) - poprvé za osm měsíců překonala předpodzimní úroveň.

IATA také upozorňuje na faktory, které provoz ovlivňují. Například globální složka nových exportních zakázek výrobního indexu PMI, která je předstihovým ukazatelem poptávky po nákladní dopravě, v únoru nadále rostla. Úroveň čínského indexu PMI překročila kritickou hranici 50, což naznačuje, že poptávka po průmyslovém zboží z největší světové exportní ekonomiky roste.
Světový obchod se zbožím se v lednu snížil o 1,5 procenta; šlo o pomalejší tempo poklesu než v předchozím měsíci, kdy činil -3,3 procenta.
Index spotřebitelských cen zemí G7 se snížil z lednových 6,7 procenta na únorových 6,4 procenta. Inflace cen výrobců (vstupů) se v prosinci (poslední dostupné údaje) snížila o 2,2procentního bodu na 9,6 procenta.
„Únorový příběh letecké nákladní dopravy je příběhem zpomalujícího se poklesu. Meziročně se poptávka snížila o 7,5 procenta. To je poloviční tempo poklesu oproti lednu. Tento posun stačil k tomu, aby se celkové odvětví dostalo do kladných čísel (+2,9 procenta) ve srovnání s úrovní před pandemií. Optimistický pohled by mohl být počátkem trendu zlepšování, který povede ke stabilizaci trhu a návratu k normálnějším vzorcům poptávky po dramatických vzestupech a pádech v posledních letech," uvedl Willie Walsh, generální ředitel IATA.
(lan)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner