​Evropská komise vyšetřuje nárůst cen letenek v Evropě

​Evropská komise vyšetřuje nárůst cen letenek v Evropě

7.11. - Evropská komise vyšetřuje nedávný nárůst cen letenek v Evropě. Listu Financial Times to řekla eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. Některé aerolinky podle listu díky zdražení letenek dosáhly během léta rekordních zisků.

Dopravní eurokomisařka listu sdělila, že představitelé EU nyní zkoumají podrobnosti ohledně toho, "co se na trhu přesně děje a proč". Evropská komise nemá právo ceny letenek regulovat. Její kroky však zvyšují tlak na aerolinky v souvislosti se zdražováním letenek, za kterým stojí růst poptávky po cestování a problémy s nedostatkem dopravních kapacit, píše Financial Times.

Průměrné ceny letenek v Evropě byly podle údajů EU letos v létě o 20 až 30 procent vyšší než v roce 2019. Adina Valeanová uvedla, že neplánuje zasahovat do fungování trhu s leteckou dopravou, Evropská komise však podle ní potřebuje podrobnější údaje o faktorech, které vedly ke zdražení letenek.

"Stále to vyšetřujeme, protože nemáme úplné a podrobné vysvětlení," uvedla eurokomisařka. Komisi podle ní mimo jiné znepokojuje, že vyšší ceny letenek by mohly podkopat dostupnost okrajových regionů EU, například ostrovů, jejichž spojení se zbytkem EU je na letecké dopravě závislé.

Aerolinky mají v EU při stanovování cen letenek volnou ruku. Liberalizovaný trh s leteckou dopravou podle listu dlouhodobě snižuje ceny letenek, letošní vzestup poptávky společně s nedostatkem letadel však vedl ke zdražování. Ceny letenek tlačí vzhůru rovněž rostoucí náklady na pohonné hmoty a zaměstnance, píší Financial Times.

Adina Valeanová vyjádřila obavu, že ceny letenek zůstanou na vyšších úrovních, a to v důsledku nerovnováhy mezi poptávkou po cestování a omezenou nabídkou nových letadel. "Očekáváme, že kapacity neporostou stejným tempem jako poptávka," uvedla.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner