Dopravci začínají za zrušené lety nabízet místo peněz poukazy

Dopravci začínají za zrušené lety nabízet místo peněz poukazy

Praha 25.3. - Letečtí dopravci začínají místo zrušených letů kvůli opatření kolem koronaviru nabízet za letenky poukazy na pozdější lety. Postupně ustupují od vrácení plateb, chtějí tak snížit ekonomické ztráty. Vyplývá to z aktuálních informací prodejců letenek. Poukazy místo zrušených zájezdů nabízejí i cestovní kanceláře.

Prodejci letenek i samotní dopravci jsou v současnosti pod náporem žádostí o vyřízení změn a rušení letenek. Přednostně se zaměřují na cestující, kteří jsou v destinacích, kam dříve odcestovali a chtějí se vrátit do Česka. "Bohužel je nyní více a více komplikované dostat všechny zpět do ČR. Situaci významně ztěžuje neustále se měnící aktuálnost provozovaných letů a pravidla pro vstup do jednotlivých zemí," uvedla ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová. Šéf letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal upozornil, že návraty budou stále složitější, protože dopravci razantně ruší lety.

Právě rušení letů a vrácení plateb za letenky dostává letecké společnosti do velkých problémů. Řada z nich proto začala místo peněz dávat za letenky poukazy ve stejné hodnotě, které cestující mohou využít do určitého data. K plnému proplácení letenek nemusí podle evropské legislativy dopravci přistoupit v případě zrušení letů při mimořádných událostech. K těm zpravidla patří nepřízeň počasí, živelné katastrofy a jiné. Současná krize kolem šíření koronaviru a s tím spojená vládní opatření pak bude nejspíš vyhodnocena také jako mimořádná událost.

"U všech leteckých dopravců bez výjimky jde o boj o přežití. Pokud cestující svůj let odloží, nepřijde o vynaložené prostředky, cesta bude realizovaná později. V případě zachování pravidla refundování peněz všem cestujícím, je velmi pravděpodobné, že na všechny postižené by se reálně nedostalo a velká část dopravců by byla nucena ukončit svou činnost," dodala Věra Janičinová.

Tento postup však platí pouze u zrušených letů. Pokud se let uskuteční, cestující nemají nárok na vrácení platby či poukazy. Josef Trejbal v této souvislosti ovšem upozornil, že většina dopravců nabízí možnost změnu rezervace. "Přeložení cesty za srovnatelných podmínek na místo určení v pozdější době je vstřícným krokem ze strany poskytovatele a optimálním řešením pro obě strany," dodal.

Už dříve dopravci i prodejci uvedli, že v současné době musí řešit tisíce žádostí klientů kvůli zrušeným letům. Letecké společnosti upozornily, že vyřizují změny či vrácení letenek zakoupených přímo u nich, v případě koupě u agenturních prodejců by se měli zákazníci obrátit na tyto prodejce.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner