Letecká doprava

Dopravci letos objednají více letadel než loni

Dopravci letos objednají více letadel než loni

Letecký průmysl čeká po loňském krizovém roce v následujících letech oživení. Letečtí dopravci letos objednají přes 800 nových letadel, tedy více než dvakrát tolik co loni. Poptávka se bude zvyšovat především v Asii. Předpověď v únoru ve zprávě o leteckém a obranném průmyslu zveřejnila společnost Deloitte.

„Zdá se, že rok 2009 byl dnem současného ekonomického cyklu a že nová dekáda přinese na trh nové příležitosti,“ uvedl expert Deloitte na letectví Tom Captain. Klíčovými trhy se podle něj stávají především Indie a Čína; oba státy budou hrát významnou úlohu jako dodavatelé i odběratelé výrobků a komponent pro letecký průmysl.

Ačkoliv loni poptávka po nových letadlech klesla na dlouhodobé minimum, neznamená to, že by výrobci neměli co dělat. Naopak, díky nahromaděným objednávkám z minulých „tučných“ let loni vyrobili rekordních 979 letadel. Výroba nových strojů je zadána na šest let dopředu. Základní charakteristikou odvětví budou podle společnosti Deloitte fúze a spojování výrobních kapacit.

Pozadu za světem by nemělo zůstat ani české hospodářství. „Český letecký a obranný průmysl prošel od začátku 90. let hlubokou transformací, která v dnešní době zdůrazňuje orientaci na obory s vysokou přidanou hodnotou. V současnosti je konkurenceschopný na světových trzích a má potenciál pro další rozvoj,“ řekl partner Deloitte ČR Bronislav Pánek.

V České republice se najdou i objednatelé velkých komerčních letadel. Nové stroje z produkce amerického výrobce Boeing včetně jeho nejnovějšího modelu Dreamliner má zamluveny společnost Travel Service.

(čtk)

spinner