Boeing v Dubaji získal zakázku na 72 letounů 737 MAX, nové zakázky má i Airbus

Boeing v Dubaji získal zakázku na 72 letounů 737 MAX, nové zakázky má i Airbus

17.11. - Americký Boeing získal na veletrhu v Dubaji zakázku na 72 letounů 737 MAX od indických nízkonákladových aerolinek Akasa Air. Hodnota kontraktu podle katalogových cen činí téměř devět miliard USD (zhruba 200 miliard Kč). Další zakázky dnes v Dubaji obdržel také evropský konkurent Airbus. Kuvajtská nízkonákladová letecká společnost Jazeera Airways si u něj například objednala 28 letadel v katalogové hodnotě 3,4 miliardy USD (zhruba 75 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Provoz letadel Boeing 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Indický úřad pro bezpečnost leteckého provozu povolil indickým aerolinkám používat letouny 737 MAX letos v srpnu.

Zakázka pro Airbus od společnosti Jazeera Airways zahrnuje 20 letadel A320neo a osm letadel A321neo. Tato letadla jsou přímými konkurenty strojů Boeing 737 MAX, upozornila agentura AP. Součástí zakázky je rovněž opce na nákup dalších pěti letadel.

Airbus už na dubajském veletrhu v uplynulých dvou dnech získal zakázku na 111 letadel od společnosti Air Lease Corporation a objednávku na 255 letadel od firmy Indigo Partners. Dalších deset letadel si dnes od Airbusu objednala nigerijská letecká společnost Ibom Air.

Veletrh letecké techniky v Dubaji je obvykle spojen s velkým množstvím objednávek a prezentací nových produktů. Letošní ročník je však v tomto ohledu skromnější než obvykle, protože se koná ve stínu pandemie covidu-19, která způsobila krizi v letecké dopravě.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner