BBC: Britská letiště by mohla do roku 2024 zrušit pravidla pro přepravu tekutin

BBC: Britská letiště by mohla do roku 2024 zrušit pravidla pro přepravu tekutin

25.11. - Bezpečnostní omezení v Británii týkající se tekutin a notebooků v příručních zavazadlech by mohla být díky vyspělým 3D skenerům do dvou let zrušena. Britská vláda zvažuje zavedení modernějších skenerů poskytujících jasnější obraz obsahu zavazadel do poloviny roku 2024, uvedla s odvoláním na svůj zdroj stanice BBC. Upozornila ale, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Předchozí termín instalace skenerů, které jsou podobné zařízením CT používaným v nemocnicích, se posunul kvůli pandemii. Nová technologie umožňuje letištnímu personálu přiblížit obsah zavazadla a otáčet snímky pro kontrolu. Není tak potřeba obsah tašky vyndávat. Od roku 2017 se 3D skenery zkoušejí na londýnském letišti Heathrow.

List The Times napsal, že ministři teď návrh zkoumají a že oznámení by mohlo přijít před Vánocemi. Zkrátily by se tak fronty na britských letištích.

V současnosti si mohou cestující do příručního zavazadla vzít tekutiny v obalech do maximálního objemu 100 mililitrů. Nádoba s tekutinou musí být umístěna v průhledném uzavíratelném plastovém sáčku a předložena zvlášť bezpečnostnímu personálu. Tyto limity platí od listopadu 2006 a jejich zavedení ukončilo předchozí úplný zákaz tekutin na palubě letadla, který byl zaveden o tři měsíce dříve. Tehdy britská policie oznámila, že zmařila spiknutí, jehož cílem bylo vyhodit do povětří až deset letadel za pomoci výbušnin ukrytých v nápojových lahvích. Z příručních zavazadel je také nutné vyndat veškerou elektroniku a předložit ji ke kontrole zvlášť.

Bývalý britský premiér Boris Johnson se zavázal použít skenovací technologii pro urychlení kontrol před nástupem do letadla a ke zlepšení bezpečnosti. Původně stanovil britským letištím termín k zavedení skenerů do konce letošního roku. Počet cestujících se však v době pandemie snížil, protože ve většině zemí byla zavedena cestovní omezení.

Poslední údaje Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) ukázaly, že v září počet cestujících dosahoval zhruba 73 procent úrovně před pandemií.

Uvedenou technologii už několik let používají některá americká letiště, například v Atlantě a Chicagu.

(čtk)

Foto: Heathrow Airports Ltd.

spinner