​Americká vláda chce zamezit fúzi aerolinek JetBlue Airways a Spirit Airlines

​Americká vláda chce zamezit fúzi aerolinek JetBlue Airways a Spirit Airlines

8.3. - Americké ministerstvo spravedlnosti včera podalo žalobu, jejímž prostřednictvím chce zamezit tomu, aby letecká společnost JetBlue Airways převzala svého rivala Spirit Airlines. Transakce v hodnotě 3,8 miliardy dolarů (84,8 miliardy Kč) podle resortu omezí přístup k leteckému cestování mnoha lidem, kteří si dávají pozor na své výdaje, píše v tiskové zprávě. Žaloba podaná u soudu v Bostonu uvádí, že JetBlue plánuje odstranit deset až 15 procent sedadel z každého letadla společnosti Spirit.

"Méně míst znamená méně cestujících a vyšší ceny pro ty, kteří si ještě mohou dovolit dostat se do letadla. Je nepravděpodobné, že by to zastavilo ty, kteří létají na firemní účty, ale pro mnoho cestujících, co si dávají pozor na své výdaje, by to znamenalo omezení přístupu k cestování," uvádí se v žalobě.

Tato žaloba je posledním pokusem administrativy prezidenta Joea Bidena potlačit další konsolidaci v odvětvích, ve kterých již dříve docházelo k rozsáhlým fúzím. Vláda se zároveň snaží zvýšit konkurenci v americkém leteckém průmyslu. Ke stížnosti ministerstva spravedlnosti se připojily státy Massachusetts, New York a Washington.

Od počátku se očekávalo, že akvizice aerolinek Spirit společností JetBlue bude čelit náročnému antimonopolnímu přezkumu. Osmdesát procent amerického domácího trhu ovládají čtyři největší dopravci: American Airlines, United Airlines, Delta Air Lines a Southwest Airlines.

Letecká společnost JetBlue tvrdí, že fúze, která by vytvořila pátou největší americkou leteckou společnost v USA, by pro hospodářskou soutěž byla naopak přínosem. Vzniklá letecká společnost by měla zhruba devítiprocentní podíl na americkém trhu.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner