American Airlines žalují Kiwi.com kvůli přeprodeji letenek bez smlouvy

American Airlines žalují Kiwi.com kvůli přeprodeji letenek bez smlouvy

6.8. - Americká letecká firma American Airlines žaluje brněnskou společnost Kiwi.com kvůli údajnému přeprodeji letenek aerolinií bez smlouvy. Uvedl to v pátek server E15.cz. Firma Kiwi.com to podle serveru odmítla komentovat. Kiwi.com už dříve neuspěla v podobném sporu s americkou leteckou firmou Southwest Airlines. Kiwi.com umožňuje na webu a přes aplikaci vyhledat, rezervovat a zakoupit letenky různých dopravců, včetně těch, kteří mezi sebou nespolupracují. Některé letecké společnosti tak mají k obchodnímu modelu Kiwi.com výhrady.

American Airlines uvádí, že Kiwi.com přeprodává její letenky navzdory tomu, že dohoda o spolupráci mezi oběma firmami byla už před třemi lety zrušena. "Touto žalobou se společnost American domáhá peněžitého odškodnění a soudního příkazu proti nepoctivé on-line společnosti Kiwi, která se vydává za americkou cestovní agenturu s oprávněním prodávat letenky na lety společnosti American," píše se v žalobě podané 25. července u soudu v Texasu, kterou zveřejnila na internetu nezisková organizace Free Law Project.

Kiwi.com používá podle American Airlines při prodeji letenek klamavé praktiky, které americkou firmu a její klienty poškozují. Mluvčí Kiwi.com Daniela Chovancová na žádost o komentář podle E15.cz odepsala, že v současné době se společnost nemůže k případu vyjadřovat. Zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý v minulosti vždy nařčení z nekalých praktik bagatelizoval. "Počet aerolinek, které se ostře vymezují také na soudní úrovni, nebo používají zákazníky jako rukojmí, jsou nízké jednotky," řekl v roce 2021 Dlouhý E15.cz. American Airlines jsou ale podle serveru třeba počtem zaměstnanců, který činí 129 000 lidí, největší leteckou společností na světě. Za loňský rok měly tržby zhruba 1,17 bilionu korun.

V roce 2021 vyhledávač Kiwi.com neuspěl v soudním sporu s americkou leteckou firmou Southwest Airlines. Soud v Dallasu tehdy vydal předběžné opatření, které zakazovalo české firmě přeprodej letenek amerického dopravce. Rozhodnutí pak soud potvrdil a uvedl, že vyhledávač Kiwi.com porušoval obchodní podmínky Southwest Airlines a způsobil tak americké firmě škodu. Brněnská firma se pak na základě předběžného opatření dohodla se Southwest Airlines, že nebude její letenky prodávat.

(čtk)

Logo: Kiwi.com

spinner