​Akcie Boeingu prudce oslabují, trh vyhodnocuje dopady nehody

​Akcie Boeingu prudce oslabují, trh vyhodnocuje dopady nehody

9.1. - Akcie amerického výrobce letadel Boeing zahájily včerejší obchodování na burze v New Yorku propadem o více než devět procent. Reagují tak na nehodu z konce minulého týdne, při které jednomu z letadel Boeing 737 MAX 9 za letu odpadla část trupu. Akcie firmy již výrazně klesaly i po zahájení obchodování v Evropě.

Některé aerolinky, které mají letadla 737 MAX 9 ve flotile, se je rozhodly zatím odstavit z provozu. Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) nařídil, aby některá z těchto letadel podstoupila důkladnou inspekci.

Část trupu letadla společnosti Alaska Airlines na levé straně se krátce po startu v Portlandu v americkém státě Oregon minulý týden v pátek odtrhla, když stroj stále ještě stoupal do předepsané letové hladiny. Piloti tak byli nuceni vrátit se zpět na letiště, nikomu ze 171 cestujících a šesti členů posádky se nic nestalo, uvedla agentura Reuters

Po zahájení obchodování v New Yorku akcie Boeingu klesly o 9,1 procenta. Později ztráty zmírnily na více než šest procent a kolem 17:20 SEČ se prodávaly za cenu kolem 233 USD. Ve Frankfurtu akcie ve stejnou dobu klesaly o 6,1 procenta na 211,6 eura. Hned po zahájení obchodování ve Frankfurtu oslabily o téměř osm procent až na 206,95 eura.

Boeingu konkuruje zejména evropský výrobce letadel Airbus, který zvýšil podíl na trhu po dvou nehodách letadel Boeing 737 MAX z let 2018 a 2019. Tehdy při nich zahynulo dohromady skoro 350 lidí. Letadla Boeing 737 MAX byla potom z rozhodnutí úřadů v celém světě na více než rok a půl odstavena z provozu.

(čtk)

Ilustrační foto: Boeing

spinner