Aircraft Industries zahájí vývoj plovákové verze letounu L 410 NG

Aircraft Industries zahájí vývoj plovákové verze letounu L 410 NG

23.11. - Společnost Aircraft Industries z Kunovic na Uherskohradišťsku zahájí vývoj plovákové verze letounu L 410 NG. Na dodávce jednoho letounu s označením L 410 NG Seawader se na veletrhu v Dubaji ve Spojených arabských emirátech dohodla se společností Air-Tec Global, která má své ústředí na Mauriciu. Hodnota kontraktu dosáhne deseti milionů USD (zhruba 225 milionů Kč). V tiskové zprávě to ČTK sdělila vedoucí marketingu společnosti Denisa Zapletalová.

Nová verze letounu bude umět přistát na vodě i na souši. Plováky budou podle zástupců AI opatřeny zatahovacím kolovým podvozkem, což umožní vzlétnout z pozemního letiště a vybrat si mezi přistáním na vodní hladině či letištní dráze. Letoun by měl sloužit k přepravě cestujících a nákladu především v regionech, které nemají dostatečně rozvinutou sít letišť, ale velké množství vhodných vodních ploch.

„Budeme prodávat v pro nás zcela novém segmentu trhu. Nastartujeme obchodní kampaně v Indonésii, Filipínách, Africe, ostrovech Karibiku, Maledivách i Evropě. Příležitosti se rýsují po celém světě,“ uvedl člen představenstva Aircraft Industries Timur Azernyj. Obchodní příležitosti v Evropě se podle něj rýsují zejména v Řecku a Skandinávii.

Prvním zákazníkem se stane společnost Air-Tec Global, největší komerční provozovatel letounů L 410 na světě. Plovákovou verzi stroje nové generace bude společnost provozovat na Mauriciu, její vývoj začne v Kunovicích začátkem příštího roku. Dodavatele plováků vybere výrobce v soutěži. "Dokončení certifikace verze Seawader firma předpokládá v roce 2025. Na palubě letoun uveze 17 cestujících s možností kombinace přepravy osob či nákladů," uvedla Denisa Zapletalová.

Plovákový letoun od AI podle ní najde uplatnění v turistických destinacích pro rychlou přepravu návštěvníků mezi ostrovy, ale také pro přepravu nákladu i sanitních letů a záchranných nebo pátracích operacích na moři. "V tomto segmentu dosud kralují 30 až 40 let staré stroje DHC-3 Otter či jen o málo novější dvoumotorové DHC-6 Twin Ottery. S novým a moderním letounem NG na plovácích je tu solidní obchodní příležitost při obnově stárnoucích flotil," doplnila Denisa Zapletalová.

Aircraft Industries je největším výrobcem civilních letounů v České republice. Loni společnost utržila téměř 2,282 miliardy korun, dodala zákazníkům 15 letadel. V roce 2019 podnik vyvezl 13 letadel. Většina letounů směřovala na ruský trh, který je pro firmu stěžejní. Loňský zisk společnosti přesáhl 271 milionů korun. Letos plánovala firma výrobu 13 letadel.

(čtk)

Vizualizace: Aircraft Industries

spinner