​Airbusu ve čtvrtletí kvůli potížím s dodávkami klesl odbyt o 11 procent

​Airbusu ve čtvrtletí kvůli potížím s dodávkami klesl odbyt o 11 procent

8.4. - Evropskému výrobci letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí klesl odbyt o 11 procent na 127 strojů. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Výsledek podle ní odráží tlak, pod nímž jsou dodavatelské řetězce. Airbus odmítl věc komentovat, oficiálně odbytová čísla zveřejní 11. dubna, stejně jako konkurenční Boeing.

Airbus v prvním kvartálu dodal 11 velkých letadel se dvěma uličkami včetně pěti strojů A350, dále deset menších s jednou uličkou A220 a také 106 nejprodávanějších strojů z rodiny A320neo, uvedly zdroje. Firma podle nich měla v úmyslu dodat bezmála 140 letadel, ale zabránily jí v tom problémy s dodávkami komponentů, například kabin do největších letadel.

Odbyt se odráží na ziscích a hotovosti, protože letecké společnosti a pronajímatelé platí většinu ceny při dodání. Airbus si stanovil roční cíl dodat 720 letadel.

Ve čtvrtek šéf podniku Guillaume Faury podepsal v Pekingu smlouvu o zdvojnásobení produkční kapacity Airbusu v Číně. Druhou výrobní linku pro letadla A320 zprovozní firma ve druhé polovině roku 2025 v Tchien-ťinu.

(čtk)

Ilustrační foto: Airbus

spinner