Airbusu díky zájmu z Indie vzrostly v pololetí objednávky o 144 procent

Airbusu díky zájmu z Indie vzrostly v pololetí objednávky o 144 procent

7.7. - Evropský výrobce letadel Airbus získal v prvním pololetí letošního roku objednávky na 1080 letadel, což je výrazný růst proti stejnému období loni, kdy získal jen 442 objednávek. K vysokému růstu pomohly červnové rekordní objednávky z Indie. Dodávky letadel zákazníkům vzrostly na 316 z loňských 297 letadel, uvedla dnes firma.

Po odečtení zrušených objednávek získal Airbus v pololetí zakázky na 1044 letadel. Loni v prvním pololetí činily tyto tzv. čisté zakázky 259 letadel.

Airbus v červnu na pařížském aerosalonu oznámil objednávku 500 letadel od nízkonákladového indické společnosti IndiGo a 250 letadel od Air India.

Údaje Airbusu ukazují, že celkový počet objednávek na letoun A321neo od jeho uvedení na trh dosáhl 5163. Překonal tak objednávky na A320ceo a stal se nejprodávanějším letadlem firmy.

Investoři pozorně sledují zvláště údaje o dodávkách letadel, protože letecké společnosti platí výrobcům většinu peněz až po převzetí stroje. V letošním roce Airbus plánuje dodat 720 letadel, loni jich bylo 661. Pokud jde o objednávky, po odečtení stornovaných jich evropský výrobce loni obdržel 820, nejvíce od roku 2017.

Konkurenční společnost Boeing za leden až květen získala objednávky na 223 letadel, po odečtení zrušených měla 127 čistých objednávek. Boeing za pět měsíců dodal 206 letadel. Společnost zatím údaje za červen nezveřejnila, na aerosalonu však získala z Indie objednávku na 220 letadel.

Výrobce letadel od pandemie nemoci covid-19 trápí problémy v dodavatelském řetězci a nedostatek pracovních sil. Vedoucí představitelé v odvětví však hlásí větší známky stability, uvedla agentura Reuters.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner