Airbus uvědomil dopravce o zpoždění dodávek svých nejprodávanějších letadel

Airbus uvědomil dopravce o zpoždění dodávek svých nejprodávanějších letadel

18.4. - Evropský výrobce letadel Airbus uvědomil dopravce o zpoždění dodávek svých nejprodávanějších letadel s jednou uličkou plánovaných na příští rok. Dodávka několika stovek strojů se posune zhruba o tři měsíce, uvedla dnes agentura Reuters. Firma zdůraznila, že výrobní cíle na příští rok a další léta zůstávají beze změny. Zpoždění se podle zdrojů týká zejména většího a složitějšího modelu A321neo.

Odklad dodávek podle firmy neodráží zhoršení problémů v dodavatelském řetězci, které vzal Airbus v potaz už při revizi výrobních cílů na začátku letošního roku. "Už v prosinci jsme informovali o dopadech na rok 2023 a nyní podrobně rozebíráme rok 2024," uvedl mluvčí společnosti.

Oznámení Airbusu předcházely protesty leteckých a leasingových společností v posledních měsících kvůli vysokému počtu upozornění na zpoždění dodávek. Airbus uvedl, že se snaží být co nejtransparentnější.

Konkurenční americká společnost Boeing minulý týden zastavila odbyt některých letadel 737 MAX. Dodavatelská společnost Spirit AeroSystems informovala, že instalace kování na zadní části letadla neodpovídá standardu. Chybná montáž se může týkat dodávek až z roku 2019. Problém podle firmy neohrožuje bezpečnost letu a netýká se strojů, které už jsou v provozu.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner