​Airbus díky komerčním letadlům prudce zvýšil provozní zisk

​Airbus díky komerčním letadlům prudce zvýšil provozní zisk

30.4. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí zvýšil očištěný provozní zisk na 549 milionů EUR (14,1 miliardy Kč) ze 14 milionů EUR ve stejném období loni. Přispěl k tomu hlavně vyšší odbyt komerčních letadel, který zastínil odliv hotovosti způsobený předzásobením součástkami. Vyplývá to z údajů, které dnes firma zveřejnila.

Příjmy se ve čtvrtletí zvýšily o 24 procent na 12,55 miliardy EUR (322,2 miliardy Kč). Zisk překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali očištěný provozní zisk 520 milionů EUR, u příjmů čekali 12,99 miliardy EUR.

Čistý zisk nicméně o 86 procent klesl a dosáhl 40 milionů EUR. Důvodem bylo mimo jiné prodloužení pozastavení vývozních zbrojních licencí do Saúdské Arábie a rozhodnutí ukončit program výroby dvouposchoďového dopravního letounu A380. Provozní zisk kvůli tomu klesl o devět procent na 181 milionů EUR.

K výraznému růstu očištěného zisku přispěl vyšší odbyt letounů A320neo, ze kterých je zisk ve srovnání s předchozími modely vyšší, a snížení nákladů na větší model A350. Airbus však stále čelí problémům při výrobě nových kabin pro model A321.

(čtk)

spinner