Agentura Moody's potvrdila Letišti Praha rating Aa3, výhled zlepšila na stabilní

Agentura Moody's potvrdila Letišti Praha rating Aa3, výhled zlepšila na stabilní

21.12. - Mezinárodní ratingová agentura Moody's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Letiště Praha na známce Aa3, negativní výhled ratingu ale proti loňsku zvýšila na stabilní. Důvodem bylo nedávné zlepšení hodnocení České republiky na stejnou úroveň. Vzhledem k tomu, že letiště nemůže dostat lepší známku než stát, je to pro něj aktuálně nejvyšší možné ohodnocení. V tiskové zprávě o tom informovalo Letiště Praha, agentura Moody's informaci zveřejnila na svém webu.

Letiště uvedlo, že agentura ocenila jeho silnou finanční pozici, nízkou úroveň zadlužení a množství zajištěných úvěrových linek u bank. "Na hodnocení se také pozitivně odrazily konkurenceschopné a stabilní letištní poplatky a strategická role vlastníka a provozovatele kritické infrastruktury České republiky," doplnili zástupci pražského letiště.

Společnost podle předsedy představenstva Jiřího Pose dlouhodobě hospodaří odpovědně a po období, kdy leteckou dopravu poznamenala epidemie koronaviru, se vrátila do zisku.

Vysokou finanční stabilitu obhájilo letiště přes dopady pandemie a energetické krize i v minulosti. Loni v říjnu Moody's ale zhoršila jeho stabilní výhled úvěrové spolehlivosti na negativní, přičemž hlavním důvodem bylo snížení výhledu Česka kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. Letos v listopadu ratingová agentura díky snížení rizika ohledně plynu výhled ratingu ČR opět zlepšila na stabilní.

Úvěrový rating investorům ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Čím je rating vyšší, tím lépe věřitelé dlužníka vnímají a tím je také pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Letiště Václava Havla v Praze letos do konce října zatím odbavilo 11,7 milionu cestujících, meziročně o 28 procent více. Za celý rok 2022 to bylo 10,7 milionu cestujících, což bylo stále méně než v předcovidovém roce 2019, kdy letiště odbavilo 17,8 milionu pasažérů. S návratem k těmto číslům počítá v roce 2026. Příští rok chce letiště odbavit 14,9 milionu cestujících.

Letiště Praha, jehož jediným akcionářem je ministerstvo financí, loni vykázalo provozní zisk (EBITDA) 2,2 miliardy korun, zatímco v roce 2021 tento zisk činil 190 milionů korun. Čistý zisk společnosti za rok 2022 dosáhl 283 milionů korun.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner