Aerolinky Ryanair mají za pololetí rekordní zisk po zdanění 2,18 miliardy eur

Aerolinky Ryanair mají za pololetí rekordní zisk po zdanění 2,18 miliardy eur

6.11. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zvýšila za první pololetí svého finančního roku zisk po zdanění o 59 procent na rekordních 2,18 miliardy EUR (53,2 miliardy Kč). Firma o tom dnes informovala ve výsledcích hospodaření. Letecká společnost zároveň poprvé přislíbila vyplácet investorům pravidelnou dividendu.

Za druhé čtvrtletí svého finančního roku zisk po zdanění letecké společnosti narostl o 26 procent na 1,72 miliardy EUR. Toto období obsahuje klíčové letní měsíce.

Největší evropská letecká společnost podle počtu cestujících uvedla, že za finanční rok do konce března očekává zisk po zdanění v rozmezí 1,85 až 2,05 miliardy EUR. S přehledem tak překoná předchozí rekord z finančního roku 2018, tedy z období před pandemií covidu-19.

Počet přepravených cestujících v období od dubna do září meziročně narostl o 11 procent na 105 milionů lidí. Ryanair navyšuje kapacitu rychleji než konkurenti - chce využít nárůstu cestování po uzávěrách během pandemie covidu-19. Ceny letenek irský podnik v prvním pololetí meziročně zvedl o 24 procent.

Letecká společnost oznámila první řádnou dividendu 400 milionů EUR. Polovinu z ní investorům pošle v únoru a zbytek v září příštího roku. Podle nové dividendové politiky Ryanair plánuje vracet formou běžné dividendy přibližně 25 procent zisku po zdanění vykázaného v předchozím finančním roce, uvedla letecká společnost.

"Jsme rádi, že můžeme díky mimořádně silnému velikonočnímu období a rekordnímu letnímu provozu oznámit dobré pololetní výsledky," uvedl ve videoprezentaci šéf skupiny Michael O'Leary. "Správní rada (...) se také domnívá, že nyní je vhodná doba k vyhlášení řádné dividendové politiky," dodal. Letecká společnost sice v minulosti vyplácela mimořádné dividendy, ale vždy se vyhýbala příslibu pravidelných plateb.

(čtk)

Foto: Ryanair

spinner