​Aerolinky Air France-KLM si zajistily další peníze na splacení státní pomoci

​Aerolinky Air France-KLM si zajistily další peníze na splacení státní pomoci

15.6. - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM si prodejem dalších akcií zajistila zhruba 2,26 miliardy eur (asi 56 miliard Kč). Peníze využije hlavně na splacení další části státní pomoci, kterou dostala za pandemie. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Vlády Francie a Nizozemska si zachovají stejný vlastnický podíl, naopak podíl čínské letecké společnosti China Eastern se sníží.

Aerolinky uvedly, že zájem o nové akcie byl značný a dosáhl téměř 2,6 miliardy eur. Díky dalším penězům od akcionářů a splacení další části státní pomoci bude mít podnik i nižší náklady na související platby.

Firma oznámila záměr posílit kapitál už v květnu. Její krok se očekával, protože aerolinky daly už dříve najevo, že si chtějí zajistit podporu akcionářů ve snaze posunout se do období po pandemii. Do budoucna Air France-KLM očekávají silný růst poptávky po cestování letadlem, uvedla agentura Reuters.

Výrazně do Air France-KLM investovala logistická společnost CMA CGM. Získala tak devítiprocentní podíl a stala se novým strategickým akcionářem. CMA CGM se věnuje zejména dopravě zboží po moři, spoléhá ale na to, že kvůli potížím v dodavatelských řetězcích se zvýší význam nákladní letecké dopravy.

Akciový podíl francouzské vlády zůstává na 28,6 procenta, podíl nizozemské vlády se také nezměnil a činí 9,3 procenta. Naopak podíl čínské letecké společnosti China Eastern klesl z 9,6 na 4,7 procenta základního kapitálu.

"Úspěšné zvýšení základního kapitálu je jasnou ukázkou důvěry, kterou mají naši současní akcionáři a noví investoři ve vyhlídky Air France-KLM," uvedl šéf podniku Ben Smith.

Letecká společnost v roce 2020 dostala kvůli dopadům pandemie státní pomoc v objemu kolem 11 miliard eur. Přes sedm miliard eur poskytla francouzská vláda, zbytek nizozemská.

(čtk)

Foto: Air France-KLM

spinner