​Aerolinky Air France-KLM a IAG zlepšily hospodaření, léto vidí optimisticky

​Aerolinky Air France-KLM a IAG zlepšily hospodaření, léto vidí optimisticky

7.5. - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM i konkurenční IAG, která je vlastníkem aerolinek British Airways, registrují silnou poptávku po cestování v letní sezoně, a to navzdory přetrvávající vysoké inflaci a nejistým ekonomickým podmínkám. IAG nicméně varovala, že stávky a problémy s nedostatkem personálu by mohly vést k výpadkům na letištích.

Aerolinky v poslední době těží z růstu poptávky po letecké dopravě po útlumu způsobeném pandemií nemoci covid-19. Air France-KLM v dnešní tiskové zprávě oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí snížila ztrátu na 344 milionů eur (zhruba osm miliard Kč) z 552 milionů eur před rokem. Tržby firma meziročně zvýšila o 42 procent na 6,33 miliardy eur, což je mírně nad očekáváním analytiků.

Air France-KLM v prvním čtvrtletí přepravila 19,7 milionu pasažérů, meziročně je to nárůst o 35 procent. "V prvním čtvrtletí Air France-KLM dál těžila z dynamiky oživení v odvětví letecké dopravy," uvedl šéf podniku Benjamin Smith. "Skupina dál vykazovala silný růst tržeb a příliv hotovosti díky velmi povzbudivému vývoji prodeje letenek na léto," dodal. Upozornil také, že firma už zcela splatila státní pomoc, takže se zbavila souvisejících restrikcí a získala zpět "strategickou autonomii".

Společnost IAG oznámila, že její ztráta v prvním čtvrtletí klesla na 87 milionů eur (zhruba dvě miliardy Kč) ze 787 milionů eur před rokem, zatímco tržby stouply o 71 procent na 5,89 miliardy eur. Firma, která kromě British Airways vlastní rovněž aerolinky Iberia, Aer Lingus a Vueling, zároveň předpověděla, že její celoroční provozní zisk překoná horní hranici jejího dřívějšího odhadu. Ten činil 1,8 až 2,3 miliardy eur.

Výhled na letní sezonu IAG označila za povzbudivý. Její šéf Luis Gallego nicméně vyjádřil obavy ohledně kapacity londýnského letiště Heathrow a možných nových stávek letových dispečerů ve Francii. Loni v létě muselo letiště Heathrow kvůli nedostatku personálu omezit počet cestujících, uvedla agentura Reuters.

(čtk)

Foto: Air France-KLM

spinner