Aerolinkám SAS klesl o čtvrtinu čtvrtletní zisk

Aerolinkám SAS klesl o čtvrtinu čtvrtletní zisk

28.8. - Skandinávské aerolinky SAS hospodařily ve třetím čtvrtletí svého finančního roku s hrubým ziskem 1,49 miliardy SEK (3,59 miliardy Kč), zatímco ve stejném období loni firma vydělala 2,03 miliardy SEK. Pokles zapříčinily zejména stávka pilotů, vysoké ceny pohonných hmot a konkurence nízkonákladových leteckých společností. Firma proto zvažuje, že zavede další úsporná opatření.

Čtvrtletní výsledky byly však lepší, než předpovídali analytici. Ti v průzkumu agentury Reuters očekávali hrubý zisk 1,44 miliardy SEK. Firma sdělila, že nebude snadné dosáhnout zisku i za celý rok.

Stávka pilotů na přelomu dubna a května vedla ke zrušení zhruba 4000 letů a zasáhla přes 370 000 pasažérů. Vedle konkurence nízkorozpočtových aerolinek a vysokých cen pohonných hmot se v poklesu zisku odráží i slabší švédská koruna.

Ve výraznějším poklesu zisku firmě zabránily vyšší tržby z prodeje letenek. SAS ale své náklady stále považuje za příliš vysoké. „Znamená to, že musíme zvážit další úsporná opatření i po roce 2020,“ uvedly aerolinky. Do roku 2020 chce firma ušetřit tři miliardy SEK (7,2 miliardy Kč).

SAS se snaží čelit vysokým cenám pohonných hmot a konkurenci nízkonákladových společností, jako jsou Norwegian Air nebo Ryanair. Firma už mnoho let snižuje náklady a obnovuje flotilu. Aerolinky SAS jsou ve vlastnictví Švédska a Dánska, Norsko už celý svůj podíl prodalo.

(čtk)

Foto: SAS

spinner