Aero Vodochody dodalo už 200 sad částí křídel pro Airbus, očekává nárůst dodávek

Aero Vodochody dodalo už 200 sad částí křídel pro Airbus, očekává nárůst dodávek

31.3. - Aero Vodochody dodalo celkem už 200 sad částí křídel pro AirbusA220, dodávky navzdory očekávanému snížení v souvislosti s pandemií loni neklesly. Dosáhly počtu 46 sad a letos mají mírně stoupnout na 49 sad. Jedná se o největší program z portfolia dodavatelských programů Aera a má také největší potenciál růstu, řekl mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík.

Náběžné hrany křídel na letoun Airbus A220 Aero Vodochody vyrábí sériově od roku 2014. Jedná se o sedmnáctimetrové díly. "Aero se zapojilo již do vývoje tohoto letounu a dodává vybavenou sestavu, která se v Belfastu spojí se zbytkem křídla. Airbus A220 je nejmodernější dopravní letoun s velmi ekonomickým provozem, po kterém je na trhu velká poptávka, po odeznění současné krize proto očekáváme nárůst výroby na tomto pro nás strategicky významném výrobním programu," uvedl viceprezident Aera Vodochody pro Aerostructures Pavel Vašíček.

Letoun A220 je určený pro středně dlouhé trasy a vyrábí se ve dvou verzích A220-100 a A220-300 pro 100 až 150 pasažérů. Společnost Airbus má nyní objednávky na více než 600 kusů těchto letounů, přičemž více než 500 kusů ve verzi A220-300. Airbus v loňském roce představil také business jet variantu letounu s označením ACJ TwoTwenty.

Aero Vodochody má pět výrobních programů dodávek leteckých celků pro konečné zákazníky v rámci segmentu Aerostructures, kromě A220 jsou to například Embraer C-390 Millennium (vojenský dopravní letoun), pro nějž Aero vyrábí zadní část trupu, nákladovou rampu, sestavy všech dveří a náběžné hrany křídla. Pokračuje také výroba vybavené střední části křídla pro vojenský dopravní letoun Alenia C-27J Spartan. Dalším programem je vývoj a výroba panelů pro singapurskou společnost STE Aerospace a Aero také zajišťuje vývoj a výrobu podvozků pro českého leteckého výrobce Aircraft Industries.

(čtk)

Foto: Aero Vodochody

spinner