​Společnost METRANS Rail loni zvýšila obrat o 14 procent na 897 milionů korun

​Společnost METRANS Rail loni zvýšila obrat o 14 procent na 897 milionů korun

25.8. - Železniční nákladní dopravce METRANS Rail loni zvýšil obrat o 14 procent na 897 milionů korun. Čistý zisk mu naopak klesl o zhruba 31,5 milionu na 8,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. Snížení zisku bylo podle vedení firmy způsobeno nárůstem cen vstupů. Firma, která patří do německé skupiny Hamburger Hafen und Logistik, byla vloni druhým největším železničním nákladním dopravcem v Česku po ČD Cargo.

"Pokles zisku roku 2022 oproti roku 2021 je dán hlavně vnějšími faktory, jako byl nárůst cen vstupů, ale také nepříznivými provozními podmínkami na železniční infrastruktuře v České republice a nepřímo také v okolních zemích," uvedli jednatelé společnosti Martin Hořínek a Pavel Pokorný v úvodním slovu výroční zprávy.

Osobní náklady vzrostly firmě o 22 procent na 251 milionů korun. Výkonová spotřeba pak o asi 21 procent na 612 milionů korun.

Podle jednatelů je navzdory negativním vlivům v roce 2022 celková ekonomická situace společnosti uspokojivá a stabilní. "Tuto skutečnost dokládá vedle dosažených hospodářských výsledků také dosažená pozice na trhu, kdy společnost zaznamenala nárůst přepravených hrubých tunokilometrů na území České republiky," uvedli jednatelé.

METRANS Rail v loňském roce obstaral zhruba 9,4 procenta výkonu železniční nákladní dopravy v Česku, meziročně si polepšil o 0,3 procentního bodu. Byl tak druhým největším nákladním dopravcem na železnici po ČD Cargo, které dominovaly na trhu se zhruba 58,4 procenta.

Letos je podle představitelů společnosti hlavním cílem stabilizace provozní situace, která bude mít pozitivní vliv na hospodaření společnosti.

Společnost METRANS Rail patří skrze skupinu METRANS do německé společnosti Hamburger Hafen und Logistik. Většinovým vlastníkem je město Hamburk. METRANS Rail zajišťuje železniční výkony kombinované dopravy, týdně vypravuje 200 ucelených vlaků. V minulém roce zaměstnávala firma 177 lidí, meziročně o pět procent více.

(čtk)

Foto: LAN

spinner