Terminál AWT

AWT vybavila terminál v Ostravě-Paskově dalšími moderními překladači

AWT vybavila terminál v Ostravě-Paskově dalšími moderními překladači

OSTRAVA (25.7.) – Mezinárodní dopravní skupina AWT dále modernizuje svůj terminál kombinované dopravy v Ostravě-Paskově. Nejnovější investicí je nákup dvou nejmodernějších překladačů, který navazuje na nedávné zvýšení skladovací kapacity a zkrácení vykládky vlaků. AWT do výstavby infrastruktury a zkvalitňování služeb terminálu investovala již přibližně 26 milionů korun.

Terminál kombinované dopravy v Ostravě-Paskově je jeden z nejrychleji rostoucích v České republice. Každý týden sem přijíždí či odtud odjíždí 10 párů kontejnerových vlaků zejména z klíčových evropských přístavů v Bremenhavenu, Koperu, Terstu a Hamburku, ale i z vnitrozemských dopravních uzlů. Začínalo se zde s několika stovkami manipulací měsíčně, v roce 2014 AWT očekává přeložení až 75 tisíc kontejnerů, návěsů a výměnných nástaveb.

Tento objem pomohou zajistit i dva zbrusu nové intermodální teleskopické překladače značky Kalmar DRF 450–70C5XS, které dosahují zdvihové kapacity až 45 tun. Překladače, které slavnostně převzalo vedení AWT, jsou vybaveny ekologickými motory Volvo a další moderní technikou, umožňující zvážení kontejnerů a intermodálních návěsů v jakékoli pozici nebo jejich snadné přeložení z kamionu na železniční vagón při současné elektronické ochraně proti přetížení. Manipulace na terminálu bude včetně nových překladačů zajištěna již 6 speciálními stroji.

„Neustálým rozvojem a inovacemi na paskovském terminálu dosahujeme ještě rychlejších a kvalitnějších služeb pro naše zákazníky. V současné době se intenzivně připravujeme na již třetí etapu modernizace terminálu,“ uvedl ředitel terminálu Paskov Tomáš Král.

Provoz na paskovském terminálu, který vyrostl na někdejším brownfieldu, byl zahájen v roce 2007. Rozsáhlou modernizací prošel terminál v letech 2011–2012, kdy byla mimo zpevnění a odvodnění části plochy také prodloužena původní kolej včetně rekonstrukce zhlaví vložením 4 nových výhybek a zapojení zabezpečovacího zařízení. Položeny byly i dvě zcela nové koleje. Skladovací kapacita terminálu se zvýšila na 2 400 kontejnerů a vykládka jednoho kontejnerového vlaku zabere zhruba půl hodinu. Manipulační plocha terminálu má rozlohu 31 tisíc metrů čtverečních.

Terminál leží v centru moravskoslezských průmyslových zón, v blízkosti dálnice, slovenské a polské hranice a umožňuje napojení na klíčové evropské přístavy. Dnes spolu s navazujícími službami poskytuje práci stovce zaměstnanců, původně zde byla pouhá dvě pracovní místa. Vedle překládky, svozu a rozvozu kontejnerů, návěsů a výměnných nástaveb nabízí terminál Ostrava-Paskov rovněž odbavení ucelených vlaků i jednotlivých vozových zásilek. V roce 2012 AWT získala za systematický rozvoj překladiště první cenu v soutěži Volná cesta organizované Ministerstvem dopravy a občanským sdružením Dopravní federace.

Skupina AWT získala na nákup těchto dvou zbrusu nových překladačů kontejnerů pro manipulaci s přepravními jednotkami (kontejnerů a silničních sedlových návěsů) dotaci z Evropské unie v rámci Operačního programu Doprava, podoblast podpory Revitalizace železničních vleček. Správcem OPD je Ministerstvo dopravy. S využitím Evropského fondu pro regionální rozvoj jde o příspěvek ve formě investice do naší budoucnosti podporující ekonomický, společenský a environmentální rozvoj regionu.

(tj)

spinner