​Zimní údržbu dálnic a silnic zajistí 201 sypačů a 662 řidičů

​Zimní údržbu dálnic a silnic zajistí 201 sypačů a 662 řidičů

1.11. - O sjízdnost dálnic a část silnic se během zimy bude starat 201 sypačů, na kterých se vystřídá 662 řidičů z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle tiskové zprávy ŘSD je připraveno přes 51 000 tun soli a solného roztoku.

ŘSD má na starosti 1355,5 kilometru dálnic, jejichž údržba spadá pod jednotlivá střediska správy údržby dálnice. Na jedno připadá zhruba 50 kilometrů dálnice. Na zbývajících úsecích dálnic a silnic první třídy, které má ŘSD také na starosti, budou za údržbu stejně jako v minulosti zodpovědné dodavatelské firmy. Zbylé tisíce kilometrů silnic první třídy pak mají ve správě kraje.

Situaci bude vyhodnocovat 131 dispečerů na základě dohledových kamer, informací z meteorologických stanic i ze snímačů umístěných přímo na vozovkách. Zaměstnanci center mají zároveň k dispozici krátkodobé, střednědobé i liniové předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu pro jednotlivé tahy. Součástí systému je i srážkový radar, dodalo ŘSD.

Vedle sypačů je připraveno i 58 univerzálních vozidel s různým technickým vybavením. "Při velké sněhové nadílce například mohutné frézy, schopné zvládnout i ty největší závěje," uvedlo ŘSD. K nakládání soli do sypačů je připraveno 48 nakladačů. Zásoba posypových materiálů je podle ŘSD vypočítána pro průměrnou zimu, případně je možné využít nouzových rezerv.

Dálnice a silnice první třídy mají podle zákona nejvyšší prioritu při zajišťování jejich sjízdnosti. Doba od zjištění problémů do doby výjezdu prvních sypačů nesmí být v zimním období delší než 30 minut. Zmírnění případné nesjízdnosti pak podle zákona má nastat u dálnic do dvou hodin od výjezdu a do tří hodin u silnic první třídy.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner