Zbývající část obchvatu Frýdku-Místku se otevře v polovičním profilu ve čtvrtek

Zbývající část obchvatu Frýdku-Místku se otevře v polovičním profilu ve čtvrtek

21.12. - Zbývající část obchvatu Frýdku-Místku se otevře ve čtvrtek večer. Dálnice D48 se tam tak propojí z obou stran, od Brna a Ostravy i od Českého Těšína a Polska. Po druhé části obchvatu se bude zatím jezdit v polovičním profilu, tedy po polovině silnice v jednom pruhu každým směrem. Novinářům to včera ve Frýdku-Místku řekli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

"Bude to znamenat významnou úlevu pro město a další příslib zjednodušení podmínek pro všechny občany Frýdku-Místku do budoucna. Platí, že v polovině příštího roku by se obchvat měl otevřít i v té druhé části v plném profilu," řekl ministr.

Stavbu zkomplikoval mimo jiné sesuv půdy, původní termín otevření byl v létě. Dosud byla v provozu jen první část obchvatu, tedy ze strany od Brna či Ostravy po kruhový objezd ve Frýdlantské ulici na jižním okraji Místku. Otevřela se před půlrokem. Části obou etap musely letos navíc znovu získat stavební povolení, protože o něj přišly, poté co Nejvyšší správní soud vyhověl stížnostem spolku Děti Země.

"Není to ještě dálnice, není to ještě plynulá jízda. Na druhou stranu tvoříme to zejména kvůli tomu, aby zde projely kamiony, které jsou tranzitní dopravou, které nemají cíl ve Frýdku-Místku, a ty už Frýdek-Místek objedou, což si myslím, že je dneska to nejdůležitější," řekl Radek Mátl.

Frýdek-Místek na obchvat, který z města odvede tranzitní dopravu, čekal desítky let. První etapa obchvatu se začala stavět v roce 2018, druhá o rok později. Celý obchvat je dlouhý 8,5 kilometru a přijde zhruba na čtyři miliardy korun. Na jedné straně se napojil na dálnici D48 ve směru na Český Těšín a Polsko a na druhé straně na dálnice D56 od Ostravy a D48 od Olomouce.

ŘSD chtělo ještě letos v kraji alespoň v omezeném provozu otevřít také další důležitou dopravní stavbu, poslední část obchvatu Třince na Frýdecko-Místecku. To se ale podaří nejdříve v lednu. Stavbu silnice I/68 mezi třineckou částí Nebory a Třanovicemi provázejí od počátku potíže, například komplikované upevňování násypů, a zpožďuje se.

(čtk)

Mapa: ŘSD

spinner