​Výběr mýta byl v září rekordní, stát vybral 1,04 miliardy korun

​Výběr mýta byl v září rekordní, stát vybral 1,04 miliardy korun

9.10. - Výběr mýta byl v září rekordní. Stát na něm vybral 1,04 miliardy Kč, což je nejvíce za kalendářní měsíc od spuštění mýtného sytému v Česku v roce 2006. Meziročně je to pak o 12,3 procenta více. Výběry by navíc mohly růst i v následujících měsících. Informoval o tom včera správce mýtného systému, společnost CzechToll. K růstu přispělo zejména letošní rozšíření mýta o 900 kilometrů a letní ekonomické oživení v zemi.

Na rekordním výběru mýtného se v září podíleli takřka stejnou měrou jako zahraniční dopravci i dopravci z České republiky. Téměř 90 procent mýtných transakcí je z průjezdů dálnicemi, zbytek připadá na silnice první třídy. To potvrzuje tranzitní charakter České republiky. Více než 99 procent tvoří poplatky kamionů, pouze 0,7 procenta je od autobusů.

Výběry mýtného rostou pravidelně od června, na podzim navíc zřejmě bude tento trend pokračovat. "Měsíce říjen a listopad patří ve výběru mýtného každoročně k nejsilnějším. Pokud nedojde k dalšímu podstatnému omezení ekonomiky či uzavírání hranic napříč Evropou, měli bychom i v letošním krizovém roce zvýšit meziroční výběr mýtného a přes výpadek během jarního nouzového stavu překonat hranici 11 miliard korun," uvedl generální ředitel CzechTollu Matej Okáli. Za loňský rok stát vybral 10,94 miliardy Kč.

Na jaře přitom v souvislosti s šířením nového koronaviru a s tím spojenými vládními omezení doprava výrazně oslabila. To se projevilo i na mýtném. Například v dubnu stát i přes více zpoplatněných úseků vybral meziročně o 19 procent méně. Pokles CzechToll zaznamenal i v květnu.

Od ledna letošního roku funguje na 2409 kilometrech silnic a dálnic satelitní mýtný systém. Technologie nahradila předchozí mikrovlnný systém, který provozovala společnost Kapsch. Podle původních předpokladů státu se letošní roční výnosy měly po rozšíření navýšit o 1,5 miliardy Kč na přibližně 12,5 miliardy Kč. To ale vzhledem ke koronavirové krizi nyní neplatí.

(čtk)

Foto: LAN

spinner