V Zákupech začala výstavba severozápadního obchvatu

V Zákupech začala výstavba severozápadního obchvatu

16.3. - V Zákupech na Českolipsku dnes začínají práce na výstavbě severozápadního obchvatu. ČTK to řekl vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp. Více než kilometrová silnice by měla z historického centra města odvést kamionovou dopravu. Investorem je Liberecký kraj, který na projekt za 46,5 milionu Kč získal 90 procent potřebných peněz z Integrovaného regionálního operačního programu. Ke stavbě se připojí i město, které dá za protihlukovou zeď, chodníky a veřejné osvětlení 1,2 milionu Kč. Hotovo má být do konce příštího roku.

S přípravou obchvatu začala radnice v Zákupech už před deseti lety, vše ale zkomplikoval jeden z vlastníků pozemků. Město se s ním nemohlo dohodnout, a nakonec muselo pozemek nechat vyvlastnit. Pro kraj jde o jednu z investičních priorit, jde totiž o přeložku krajské silnice II/268 a její nové propojení se silnicí II/262. Stavba je rozdělena do několika částí, součástí je i přeložení inženýrských sítí a odvodnění. „Zároveň připravujeme napojení na průjezd městem Zákupy,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták. Rekonstrukce by se podle něj měl dočkat i původní průjezd městem.

Silnice by měla po dokončení ulevit hlavně centru Zákup. „Velkým problémem je křižovatka Borské ulice, náměstí Svobody a Nádražní ulice, je to tady úzké, dva kamiony se sem nevejdou, musí si najíždět přes náměstí. Trpí tím nejen komunikace a domy v blízkosti silnice, ale pochopitelně i obyvatelé města,“ řekl již dříve starosta Radek Lípa. Městskou památkovou zónou projíždějí denně desítky těžkých aut a ničí nejen domy, ale také třeba cenný sloup Nejsvětější trojice z počátku 18. století. Stojí ve středu náměstí a kamiony ho jen těsně míjejí.

Obchvat Zákup je jednou z klíčových silničních staveb, do nichž dá letos Liberecký kraj i díky dotacím z evropských fondů zhruba miliardu Kč. Začala už náročná rekonstrukce silnice z Podbozkova na Cimbál za více než sto milionů Kč. K největším stavbám, které by ještě letos měly začít, patří také dlouho plánovaná rekonstrukce silnice II. třídy z Mimoně na Českolipsku na Mnichovo Hradiště zhruba za 190 milionů Kč.

(čtk)

Ilustrační foto: Zákupák/Wikipedie

spinner