SŽ hledá zpracovatele dokumentace rychlodráhy z Hranic do Ostravy

SŽ hledá zpracovatele dokumentace rychlodráhy z Hranic do Ostravy

24.11. - Správa železnic (SŽ) vypsala veřejnou zakázku na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a dokumentace posuzující vlivy na životní prostředí (EIA) pro úsek vysokorychlostní trati z Hranic na Přerovsku do Ostravy-Svinova. Hlavním cílem bude navrhnout novostavbu úseku vysokorychlostní tratě (VRT) Moravská brána, který přímo naváže na první úsek z Prosenic u Přerova k Hranicím. Náklady na dokumentaci mohou přesáhnout 300 milionů Kč. Informoval o tom mluvčí SŽ Tomáš Polák.

Součástí tendru je také zapracování požadavků dotčených úřadů a veřejnosti. "Správa železnic může opět využít opci, do které zahrnula kroky potřebné k získání kladného stanoviska EIA nebo územního rozhodnutí," uvedl Tomáš Polák. Předpokládaná hodnota zakázky podle něj činí až 320 milionů Kč, pokud SŽ využije veškerého možného opčního plnění. Bez využití opcí, tedy pokud by najatá firma neměla za úkol podnikat zmíněné související kroky, by šlo o 224 milionů Kč. U tendru bude rozhodovat především kvalita nabídky, nejen nejnižší nabízená cena.

Stavba zahrnuje mimo jiné napojení VRT do ostravských stanic v Polance nad Odrou a ve Svinově nebo do trati ze Svinova do Ostravy-Vítkovic, včetně nezbytných úprav infrastruktury. V areálu stanice ve Vítkovicích by mělo vzniknout speciální středisko údržby VRT.

Výstavba vysokorychlostních tratí by měla výrazně zvýšit kapacity železniční sítě a zrychlit spojení na vytížených tratích. O výstavbě se v Česku hovoří už od 90. let minulého století, přípravy však začaly až v posledních letech.

Úsek VRT z Prosenic do Ostravy na páteřním tahu mezi Prahou, Brnem a Ostravou je jedním z pěti v Česku, které SŽ vybrala pro přípravu ve zrychleném režimu. VRT z Přerova do Ostravy umožňující rychlost vlaku až 320 kilometrů v hodině by podle dřívějších informací mohla být hotová v roce 2028 a podle odhadů by měla stát 60 až 80 miliard Kč.

(čtk)

Foto: Správa železnic

spinner