Soud potvrdil pokutu sto tisíc korun pro ŘSD od antimonopolního úřadu

Soud potvrdil pokutu sto tisíc korun pro ŘSD od antimonopolního úřadu

17.6. - Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 100 000 Kč, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil v roce 2018 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu. Důvodem bylo pochybení při výběrovém řízení na stavbu pětikilometrového úseku silnice R4 u Skalky ve Středočeském kraji.

Antimonopolní úřad ŘSD pokutoval za to, že během výběrového řízení na zakázku za více než 400 milionů Kč změnil podmínky, ale po jejich změně neprodloužil dostatečně lhůtu pro podání nabídek. Vítězem tendru se stala společnost Skanska, se kterou ŘSD uzavřelo smlouvu.

ŘSD původně požadovalo, aby dodavatel stavby proinvestoval 70 procent celkové ceny stavby v prvních 14 měsících od zahájení stavby. Někteří zájemci o tuto zakázku, například firmy Porr nebo Strabag, ale poukázali na to, že je tato podmínka obtížně splnitelná mimo jiné vzhledem k tomu, že oněch 14 měsíců zahrnuje i dvě zimní období, navíc nejsložitější část stavby měla podle harmonogramu přijít na řadu až jako poslední.

ŘSD tuto podmínku v zadávací dokumentaci změnilo na 30 procent celkové částky v prvních 12 měsících stavby. Následně také kvůli těmto i dalším změnám podmínek prodloužilo lhůtu pro podání nabídek o 43 dní. To ale podle rozhodnutí ÚOHS z roku 2018 nebylo dostatečné. "V daném případě měl obviněný po provedené změně zadávacích podmínek prodloužit lhůtu pro podání nabídek o celou délku lhůty původní, tedy tak, aby od okamžiku změny činila minimálně 80 dní a 9 hodin," uvedl úřad ve svém rozhodnutí a uložil ŘSD pokutu 100 000 Kč.

Ředitelství silnic a dálnic proti pokutě podalo rozklad k předsedovi úřadu Petru Rafajovi, ten ale rozhodnutí prvního stupně potvrdil a ŘSD tak muselo pokutu zaplatit.

ŘSD se bránilo žalobou u Krajského soudu v Brně, ten ji ale zamítl. Proti rozsudku soudu může společnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

(čtk)

Foto: LAN

spinner