Slovenský úřad opět zrušil výsledek tendru, v němž uspěl český CzechToll

Slovenský úřad opět zrušil výsledek tendru, v němž uspěl český CzechToll

14.5. - Slovenský úřad pro dohled na veřejné zakázky ÚVO už podruhé zrušil výsledky soutěže správce dálnic NDS na vybudování klíčové části nového mýtného systému, ve kterém podle dostupných informací opakovaně uspěla česká společnost CzechToll ze skupiny ITIS Holding. Vyplývá to z informací, které včera ČTK poskytla mluvčí NDS Eva Žgravčáková. Dodala, že NDS v reakci na nejnovější rozhodnutí ÚVO přistoupila k novému vyhodnocení tendru. 

Podle NDS poslední rozhodnutí ÚVO ovlivní termín zavedení nového mýtného systému na Slovensku. Od něj si Bratislava slibuje výrazné snížení provozních nákladů. Současnému provozovateli mýtného systému na Slovensku, společnosti SkyToll, která už rovněž patří do skupiny ITIS Holding, měl kontrakt se státem původně skončit loni. NDS se SkyTollem nakonec smlouvu prodloužila kvůli tomu, že stát nestihl spustit nový systém na výběr mýtného.

ÚVO už loni zrušil první rozhodnutí, na jehož základě NDS vybrala vítězem soutěže rovněž CzechToll. Ten nabídl dodání informačního systému včetně pětileté technologické podpory za zhruba 13,8 milionu eur (326 milionů korun). O zakázku se ucházejí také další dva zájemci, jež žádali více peněz než CzechToll. Mezi nimi je i konsorcium, jehož členem je kromě jiných jihlavská společnost Optokon.

SkyToll vybírá mýtné na Slovensku od roku 2010. Zakázku na vybudování a provoz mýtného systému tehdy získal po vyloučení ostatních uchazečů z tendru. Slovenské úřady v minulosti upozornily, že značná část vybraného mýtného na Slovensku připadla SkyTollu ve formě odměny.

CzechToll letos v lednu uvedl, že pro případ úspěchu ve slovenském tendru na vybudování klíčové části nového mýtného systému bude jeho subdodavatelem při plnění zakázky také SkyToll.

(čtk)

Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy a výstavby SR

spinner