​Slovenský ministr dopravy podpoří dopravní projekty v okrese Komárno

​Slovenský ministr dopravy podpoří dopravní projekty v okrese Komárno

8.7. - Aktuální stav dopravní situace, prohlídka mostů na Dunaji a Váhu i možnosti dalšího rozvoje regionu. Taková byla hlavní témata jednání ministra dopravy Andreje Doležala se zástupci Komárna. Ministr dopravy zavítal do regionu v rámci svých výjezdových cest, aby lépe poznal tamní problémy v souvislosti s dopravou a pomohl s jejich řešením.

Ministr si v Komárně osobně prohlédl silniční mosty - Vážský a nový most přes Dunaj. Právě Vážský most vyžaduje rekonstrukci, protože jde o 64 let starou stavbu. Na mostě bylo zatím provedeno dočasné podepření. Druhý, nový silniční most přes Dunaj bude dominantou města. Spojuje slovenské Komárno s maďarským Komáromu a je nejvyšším mostem na celém toku Dunaje. Jeho celková výška od dna Dunaje je 118 m. Výstavba mostu je společným projektem Slovenska a Maďarska a je financována z eurofondů přes Nástroj k propojování Evropy CEF.

"Nový most výrazně odlehčí dopravní situaci ve městě, bude přínosem pro tranzitující dopravu a pomůže i obyvatelům a návštěvníkům Komárna a Komároma. Jsem velmi rád, že se nám ve spolupráci s maďarskou stranou podařilo takový významný projekt úspěšně završit a již brzy bude sloužit veřejnosti," řekl Andrej Doležal.

S primátorem a starosty okresu Komárno hovořil ministr dopravy o možnosti zlepšení silniční infrastruktury, podpoře železniční dopravy i rozvoji cyklostezek v okolí Komárna. Region již v příštím roce čeká rekonstrukce silnice I. třídy č. 63 mezi obcemi Tôň a Zlatná na Ostrove, která má plánované spolufinancování z eurofondů.

Pro region je velmi důležitá železniční doprava, především směrem na Bratislavu. Jde o trať s plně vytíženou kapacitou. Andrej Doležal se zajímal o možnosti dalšího rozvoje železniční dopravy.

"V případě zájmu ze strany města jsme otevřeni diskusi pronájmu železniční tratě směr Kolárovo, která by mohla sloužit k rekreačním účelům a pomohla by i cestovnímu ruchu, stejně budeme podporovat přeshraniční vlakové spojení," uvedl ministr.

(lan)

Foto: MDV SR

spinner