​Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice

​Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice

15.10. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve středních Čechách osadí nové meteostanice, které cestářům poskytují cenná data a umožňují jim vyjíždět na silnice dříve, než začne padat sníh. Přibudou na silnicích na Kolínsku, Příbramsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku či Kutnohorsku, informoval o tom Martin Buček z ŘSD.

Loni cestáři instalovali na silnice první třídy a dálnice v regionu osm meteostanic, uvedeny do provozu byly v prosinci. "V tomto roce je v přípravě dalších osm nových stanic na vybraných úsecích silnic prvních tříd. U šesti z nich je již vybrán zhotovitel a nacházíme se bezprostředně před zahájením jejich výstavby. U zbývajících dvou probíhá veřejné výběrové řízení na zhotovitele," uvedl Buček.

Před zahájením výstavby jsou podle něj meteostanice na silnicích u Chotouně na Kolínsku, u Slivice na Příbramsku, u Byšice na Mělnicku, u Chotějova na Mladoboleslavsku a u Starkoče a Horek na Kutnohorsku. Ve stadiu výběrového řízení na zhotovitele jsou meteostanice na silnicích u Vlkavy na Mladoboleslavsku a u Olešky nedaleko Prahy.

Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je silnice mokrá, suchá, namrzlá či ošetřená. Nejnovější meteostanice jsou vybaveny kamerovým systémem. Veškeré informace odesílají na servery centrálních dispečinků zimní údržby. Díky tomu nemusejí silničáři absolvovat tolik kontrolních jízd.

(čtk)

Foto: ŘSD

spinner