​Senát USA je o krok blíž schválení obřího balíku investic do infrastruktury

​Senát USA je o krok blíž schválení obřího balíku investic do infrastruktury

8.8. - Senát Spojených států se v sobotu překonáním procedurální překážky posunul o kousek blíž schválení složitě dojednávaného balíčku investic do infrastruktury v objemu jednoho bilionu USD (21,6 bilionu Kč). V hlasování plán podpořili senátoři z řad demokratů i republikánů. K tomu, aby balík, který patří k hlavním prioritám prezidenta Joea Bidena, prošel v Senátu, bude zapotřebí ještě více hlasů.

Schválení plánu by přineslo masivní injekci federálních peněz na rozvoj dálnic, hromadné dopravy, internetových sítí nebo vodního hospodářství. Republikáni se během dnešního zasedání neobvykle připojili k demokratům, aby překonali hranici 60 hlasů potřebnou k tomu, aby se přistoupilo k finálnímu hlasování na plénu. Pro překonání procedurální překážky hlasovalo 67 senátorů, proti bylo 27. V případě schválení bude plán postoupen Sněmovně reprezentantů.

Projekt navazuje na Bidenův předvolební slib vybudovat americkou ekonomiku "znovu a lépe" a je jakýmsi doplňkem k ještě výrazně většímu balíčku výdajů a daňových úlev, který Demokratická strana prosazuje na vlastní pěst jakožto investice do "lidské infrastruktury". Ačkoliv by druhý objemnější balík měli Bidenova administrativa a lídři v Kongresu brzy projednávat, očekává se, že jej podpoří jen demokraté.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner