Šéfka Asociace krajů: Kraje by měly požadovat peníze z mýtného

Šéfka Asociace krajů: Kraje by měly požadovat peníze z mýtného

12.6. - Kraje by podle předsedkyně jejich asociace Jany Mračkové Vildumetzové měly požadovat, aby v případě rozšíření mýtného na silnice prvních tříd dostaly peníze z výběru mýta na opravy silnic nižších tříd. Předsedkyně to uvedla po včerejším jednání asociace s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Kraje podle ní zatím neobdržely žádnou reakci na požadavek z konce dubna, aby ze zhruba 870 kilometrů silnic první třídy, na kterých má být mýto od příštího roku zavedeno, bylo přibližně 600 kilometrů s nulovou sazbou mýtného.

„Kraje, pokud by k tomu kroku mělo dojít, by měly požadovat, aby z výběru mýta dostaly nějaké finanční prostředky na opravy silnic,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová. Požadavek zdůvodnila obavami z toho, že se v případě rozšíření mýta kamionová a nákladní doprava přesune na silnice nižších tříd ve správě krajů. Záležitostí by se měla zabývat Rada Asociace krajů, dodala.

Stanovit seznam úseků s nulovou sazbou krajům umožňuje memorandum, které loni uzavřely s bývalým ministrem dopravy Danem Ťokem. Ministr v memorandu slíbil, že stát bude výběr krajů respektovat. „Máme nového ministra dopravy, jeho první věty byly velmi rozumné. Myslím, že i tady bude ochoten naslouchat, nebude dělat ukvapená rozhodnutí," uvedl k tomu Jaroslav Kubera.

Mýto by nákladní vozy měly platit na úsecích Mirošovice-Mezno na silnici I/3, Praha-Jíloviště na silnici I/4, na středočeské části silnice I/16 z Mladé Boleslavi, dále na úsecích Turnov-Jičín a Opatovice-Mohelnice na silnici I/35, Hradec Králové-Pardubice na I/37, na středočeské části silnice I/38 mezi Poděbrady a Čáslaví, části silnice I/43 ze Svitav v Pardubickém kraji a na úseku Slavkov-Kožušice na I/50.

(čtk)

spinner