ŘSD chce při tendrech nadále používat vlastní elektronický systém

ŘSD chce při tendrech nadále používat vlastní elektronický systém

19.6. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by mělo v následujících minimálně 2,5 letech nadále používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nepřidá se tak k používání Národního elektronického nástroje (NEN), který by podle loňského usnesení vlády měly od letošního 1. července používat všechny státní organizace. Aktuální podoba národního nástroje totiž podle ministerstva dopravy není pro potřeby silničářů dostačující.

ŘSD tak podle něho ušetří za tři roky provozu více než 1,5 milionu Kč. Žádost ministerstva o výjimku projedná dnes vláda.

Přechodem na vládní nástroj by podle ministerstva byla ohrožena činnost ŘSD, které pracuje s miliardovými zakázkami při zadávání stavby silnic a dálnic. Podle ministerstva je ŘSD jedním z největších zadavatelů veřejných zakázek v zemi a jako takový potřebuje specifický a na míru vyvinutý elektronický systém. Dodavatelem současného systému využívaného ŘSD je společnost Tender Arena.

Současná podoba národního nástroje podle resortu není pro potřeby silničářů dostačující, a to především s ohledem na míru automatizace a elektronizace všech vnitřních procesů spojených se zadáváním zakázek. Národní systém podle ministerstva navíc nyní registruje 971 dodavatelů, což je o 2200 dodavatelů méně, než je v současném systému silničářů. ŘSD by se podle plánu ministerstva mělo k vládnímu systému přidat až po jeho dalším zdokonalení.

Vláda se loni v červnu dohodla na vytvoření jednotného elektronického systému, který budou povinně využívat všechny státní orgány. Vládní usnesení ovšem počítá se dvěma výjimkami, kdy úřady nemusí používat národní systém. Vedle dodržení zákonných předpokladů je to právě i ekonomická výhodnost využívání jiného nástroje.

(čtk)

spinner