​Řidiči mohou nově využívat odpočívací místo na dálnici D3 u Chotýčan

​Řidiči mohou nově využívat odpočívací místo na dálnici D3 u Chotýčan

15.9. - Řidiči mohou nově využívat odpočívací místo na dálnici D3 u Chotýčan na Českobudějovicku. Výstavba odpočívky, která je v obou směrech dálnice, stála 432 milionů korun bez daně. K dispozici je téměř 200 parkovacích míst a čerpací stanice.

"Význam této odpočívky je o to větší, že na celém téměř 70 kilometrů dlouhém dálničním úseku D3 je aktuálně v provozu pouze jedna odpočívka, a to hned na začátku dálnice u Mitrovic na rozhraní Středočeského a Jihočeského kraje," řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Stavba trvala 17 měsíců a po tu dobu byla v místě na dálnici omezena rychlost. Parkoviště poskytuje 90 míst pro kamiony, 90 pro osobní auta, osm pro autobusy a deset pro karavany a auta s přívěsem. Místo, kde se staví odpočívadlo, bylo loni několikrát zavřené kvůli odstřelu skal.

"V přípravě je na dálnici D3 několik dalších odpočívek. Ještě v letošním roce bychom rádi zahájili výstavbu velké odpočívky Suchdol, která je součástí dálničního úseku D3 Kaplice nádraží – Nažidla, na který již aktuálně běží výběrové řízení na zhotovitele," řekl Mátl.

Na obou stranách odpočívadla jsou také hřiště a odpočinkové zóny. Již dříve vybralo ŘSD společnost MOL Česká republika, která bude provozovat čerpací stanice 20 let. Společnost ročně zaplatí nájem zhruba pět milionů korun za stanici ve směru na České Budějovice a zhruba 4,8 milionu za stanici v opačném směru.

"Prakticky na všech současných dálničních stavbách jsou moderní odpočívky standardní součástí projektu a na stávající síti se chystá jejich doplňování všude tam, kde je to možné. Podle některých odhadů chybí v Česku až 2000 odstavných míst. To vnímám jako velký dluh nejen vůči dopravcům, ale řidičům obecně. Výstavbu odpočívek proto nyní považujeme za jednu z našich priorit," řekl ministr dopravy Martin Kupka.

(čtk)

Foto: ŘSD

spinner