​Poslanecká sněmovna schválila nový stavební zákon

​Poslanecká sněmovna schválila nový stavební zákon

14.7. – Poslanecká sněmovna včera schválila nový stavební zákon. „Konečně se firmy i občané dočkají jednoduššího a rychlejšího stavebního řízení. Návrh není dokonalý, ale je to dobrý základ, který zrychlí celý proces vydávání stavebních povolení. Jsme rádi, že se podařilo zúročit téměř čtyři roky dlouhou přípravu a díky novému stavebnímu zákonu se konečně začnou rychleji stavět nejen dálnice, ale třeba i rodinné domy. Nyní je na řadě příprava praktického fungování úřadů podle nového zákona včetně digitalizace potřebných procesů," reagoval na schválení zákona František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu a dopravy ČR již před schvalováním společně s Hospodářskou komorou a Svazem podnikatelů ve stavebnictví vyzval poslance, aby při posledním hlasování ve sněmovně zákon schválili většinou 101 hlasů. Nový stavební zákon podle nich pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb i jejich realizaci.

Rekodifikace stavebního práva by měla například zrychlit stavební řízení na 1 rok, omezit zbytečnou byrokracii a ulevit soudům a státní správě. Ekonomicky by navíc rekodifikace měla přinést státu roční úsporu na provozních nákladech ve výši 2,5 miliardy korun a roční příjem vyvolaný přijetím zákona ve výši 7,1 miliardy korun.

Svaz průmyslu a dopravy ČR dlouhodobě podporuje rekodifikaci stavebního práva.

(lan)

Foto: ŘSD

spinner