​Německo bude ze zvýšeného mýtného financovat i výstavbu železnice

​Německo bude ze zvýšeného mýtného financovat i výstavbu železnice

29.3. - - Němečtí vládní sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) po třech dnech koaličních rozhovorů dospěli ke kompromisu v řadě sporných otázek, které se týkaly především dopravy a ekologie. Koalice se dohodla na větších investicích do železnice a také na tom, že nebude povinné vyměnit fosilní zdroje vytápění za ekologické. Zatímco ještě včera odpoledne hovořil předseda opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) o očividné vládní krizi, na večerní tiskové konferenci již vyjadřovali šéfové trojice vládních stran spokojenost s výsledky.

Spolupředsedkyně Zelených Ricarda Langová na tiskové konferenci řekla, že za klíčové považuje především tři okruhy, ve kterých strany dosáhly jednoty. Prvním z nich je vyčlenění části příjmů ze zvýšení mýtného pro nákladní automobily na výstavbu železnice. Dalšími pak urychlení výstavby infrastruktury a podpora klimaticky neutrálního vytápění.

V otázce klimaticky neutrálního vytápění se strany podle Langové shodly na zásadě sociální spravedlnosti. Zelení chtěli omezit životnost kotlů na fosilní paliva a zároveň po roce 2024 zakázat prodej nových kotlů na topný olej a plyn, což ale liberálové odmítali. Výhrady měla také SPD. "Pro stávající topení nebude platit žádná povinná výměna," řekl po včerejším jednání šéf liberálů a ministr financí Christian Lindner. V prodeji navíc kotle na fosilní paliva zůstanou, pokud budou připraveny i na spalování vodíku či ekologicky vyprodukovaného plynu.

O podrobnostech dohody bude dnes hovořit sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz ve Spolkovém sněmu, kde bude odpovídat na otázky poslanců. "Po mnoha hodinách intenzivní diskuze mohu říci, že se to vyplatilo," napsal prozatím včera Scholz na twitteru.

Německé vládní strany zahájily jednání koaličního výboru v neděli, kdy ale žádného pokroku nedosáhly. V pondělí byla diskuze nakonec přerušena a vedení stran se opět sešlo dnes. Nejprodávanější německý deník Bild během dne informoval o tom, že nálada mezi vyjednávači je stále horší a že ministr hospodářství ze Zelené Robert Habeck má pocit, že ho kancléř Scholz spolu s Lindnerem drží v kleštích. To se týkalo především otázky budoucnosti kotlů na fosilní paliva, ale také dalšího budování silnic a dálnic.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner