Na Vysočině letos ŘSD opraví krajské silnice poškozené při modernizaci D1

Na Vysočině letos ŘSD opraví krajské silnice poškozené při modernizaci D1

7.4. - Na Vysočině bude letos Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravovat úseky silnic poškozených při rekonstrukci dálnice D1. Po některých se převážel stavební materiál, některé byly zatížené větším provozem, protože fungovaly jako objízdná trasa. Na práce s předpokládanou cenou 110 milionů korun bez DPH vybírá ředitelství dodavatele. Náklady ponese ze tří čtvrtin stát, zbývající část zaplatí kraj. Vyplývá to z údajů ŘSD a krajské správy a údržby. Stavby na dálnici skončily před třemi lety.

Ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku byla loni opravená nejhorší část silnice s vyježděnými kolejemi. Chystané opravy jsou podle věstníku veřejných zakázek rozdělené na tři oblasti, které se týkají východní, střední a západní části kraje. Podle údajů krajské správy je potřeba opravit například části vozovek u Velkého Meziříčí, Ořechova a Kozlova na Žďársku, v okolí Větrného Jeníkova, Úsobí, Slavníče a Skorkova na Havlíčkobrodsku či mezi Vojslavicemi a Hořicemi na Pelhřimovsku.

V součtu jde zhruba o 30 kilometrů silnic. "Je třeba ale zdůraznit, že nejde o stejnou míru poškození. V některých případech půjde pouze o lokální vysprávky, jinde půjde o plošnou opravu," uvedl Jiří Veselý z oddělení komunikace ŘSD pro Vysočinu a Středočeský kraj. Doplnil, že tyto opravy má ředitelství v plánu udělat v jedné stavební sezoně. Jejich konečná cena vyplyne z výběrových řízení.

Devítiletá rekonstrukce D1 mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna skončila na podzim 2021. Zástupci kraje vloni uvedli, že opravy krajských silnic poškozených v souvislosti se stavbami na D1 budou stát 128 milionů korun a že je stát zaplatí ze tří čtvrtin.

Na Vysočině je skoro 4600 kilometrů silnic II. a III. třídy. Kraj na nich letos chystá opravy a investice za víc než dvě miliardy korun. Kromě svých peněz na ně počítá s příspěvkem od státu a z evropských fondů.

(čtk)

Ilustrační foto: ŘSD

spinner