Ministerstvo dopravy nechce sdělit termín přesunu nádraží v Brně

Ministerstvo dopravy nechce sdělit termín přesunu nádraží v Brně

13.6. - Ministerstvo dopravy nechce ohledně modernizace brněnského železničního uzlu a přesunu hlavního nádraží na místo dnešního dolního sdělit žádný termín, kdy by se mohlo začít stavět. Ministr dopravy Vladimír Kremlík včera na tiskové konferenci řekl, že se chce se situací nejprve řádně seznámit a že prioritou je modernizace stanice Brno-Židenice. Totéž řekl i generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

Modernizace uzlu má vyjít podle studie proveditelnosti, která je hotová již téměř dva roky, zhruba na 50 miliard Kč. Od té doby však příprava stavby nijak viditelně nepokročila. Pravomocné územní rozhodnutí stavba získala loni v prosinci. „Stále územní rozhodnutí řešíme a řešíme, jaké jsou vůbec možnosti,“ řekl Jiří Svoboda.

Stále také nejsou vyřešené připomínky sdružení nákladních dopravců ŽESNAD.cz. Odsun nádraží totiž znamená sloučení osobní a nákladní dopravy do jednoho koridoru. Dopravci se proto obávají snížení kapacity pro své vlaky. „ŽESNAD předložilo požadavek dvou kolejí přes Brno určených pouze nákladní dopravě. Nyní se zabýváme možnostmi, co by znamenala jedna kolej jen pro nákladní dopravu. Na SŽDC se s tím neztotožňujeme, aby kolej sloužila výhradně jednomu druhu dopravy, navíc je to za obrovské peníze,“ uvedl Jiří Svoboda.

Premiér Andrej Babiš zatím ani neřekl, jak si představuje financování. Pouze zdůraznil, že se republika "potýká s dědictvím tradičních demokratických stran, kdy platíme ročně 25 miliard za soláry, a až toto období skončí, budeme tyto peníze moct použít na investice pro lidi".

Při přípravě přesunu brněnského nádraží vázne i zadání studie proveditelnosti na podzemní železnici, která je pro nové nádraží velmi důležitá a která má zvládnout nápor cestujících na povrchovou MHD. Původně se hovořilo o zadání do loňských Vánoc.

V současnosti je na hlavním nádraží výluka, protože se modernizuje zabezpečovací a sdělovací zařízení, rekonstruují se mosty přes Křídlovickou a Hybešovu ulici a pokládá se nové kolejiště. Dnes začnou stavbaři opravovat také nádražní budovu.

(čtk)

Foto: LAN

spinner