Dostavba D8

MD: Pokud Ústecký kraj nevyhlásí stav nebezpečí na D8, sanace se výrazně protáhne

MD: Pokud Ústecký kraj nevyhlásí stav nebezpečí na D8, sanace se výrazně
protáhne

PRAHA (25.7.) – Ministerstvo dopravy požaduje vyhlášení stavu nebezpečí v lokalitě sesuvu svahu na rozestavěnou část dálnice D8. Bez tohoto opatření se s odklízecími pracemi letos nezačne a sanace závalu se o šest až deset měsíců zpozdí. Informoval o tom ministr dopravy Antonín Prachař. Opatření by podle jeho slov ministerstvu umožnilo zadat potřebné práce bez veřejného výběrového řízení. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) se chce nejprve seznámit se závěry geologického průzkumu.

„Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, který mohou správní orgány vyhlásit v reakci na mimořádnou událost. V tomto případě možnost vyhlášení stavu nebezpečí řeší ministerstvo dopravy s Ústeckým krajem a ministerstvem vnitra,“ uvedl Prachař. Podle něj si vnitro vyžádalo doplnění dokumentů týkajících se sesuvu a příští týden mají jednání o vyhlášení stavu nebezpečí pokračovat. Ministerstvo vnitra i Ústecký kraj v minulosti odmítly stav nebezpečí vyhlásit. Nyní se ale podle Prachaře objevily nové skutečnosti, na jejichž základě je potřeba celou věc znovu zvážit. Podle geologického průzkumu je celá lokalita podmáčená spodní vodou bez ohledu na aktuální počasí, a tedy i množství srážek.

V minulosti pro vyhlášení krizového stavu nebyly podle Ústeckého kraje splněny zákonné podmínky. „Jednou z nich je, že není možné odvrátit ohrožení obvyklou činností správních úřadů, což bylo řešitelné. Nakolik se situace změnila, ještě nevíme," řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Vyhlášení stavu nebezpečí je v pravomoci hejtmana, který jedná většinou na základě doporučení bezpečnostní rady. „Ministerstvo mi ještě neposlalo závěry geologického průzkumu," řekl Bubeníček. Teprve poté, co se s dokumentem seznámí, rozhodne, zda stav nebezpečí vyhlásí.

Nejzazší lhůtu, kdy by se mohlo podařit sesuv z rozestavěné dálnice odklidit, nechtěl ministr komentovat. Ještě není zpracován projekt, který má ideální způsob odklízecích prací stanovit. O projekční práce se uchází pět firem, uvedl Prachař. Sanace bude zřejmě rozdělena do dvou etap. Nejprve bude odvodněn prostor sesuvu, čímž se sníží riziko dalšího pohybu. V druhé etapě stavební práce zajistí trvalou sanaci území.

Zadávací řízení na zhotovitele stavebních prací se uskuteční na základě výsledků technické studie proveditelnosti, kterou ŘSD očekává do konce srpna. Náklady na sanaci nelze podle mluvčího předjímat. Zajištění přípravy sanace sesuvu hradí investor z přidělených 55 milionů korun. Svah zavalil rozestavěnou dálnici u obce Dobkovičky začátkem loňského června, v době povodní. Podle geologického průzkumu je největším rizikem nestabilního území příliš spodní vody. Podle Prachaře se musí z podloží odčerpat a pak svah stabilizovat horizontálními a vertikálními vzpěrami.

Kromě rozestavěné dálnice zavalil utržený svah zhruba 200 metrový úsek železniční trati mezi Úpořinami a Chotiměří a poškodil zařízení kamenolomu Dobkovičky. Podle expertů je oblast stále nestabilní a hrozí, že pokud se urychleně nepřijmou opatření, mohou vydatnější deště způsobit podobný sesuv a ohrozit obyvatele nedalekých Litochovic.

(tj/čtk)

spinner