Krajský úřad zahájil stavební řízení na dlouho chystaný obchvat Náchod

Krajský úřad zahájil stavební řízení na dlouho chystaný obchvat Náchod

30.1. - Krajský úřad Královéhradeckého kraje v polovině ledna zahájil stavební řízení na dlouho připravovanou stavbu obchvatu Náchoda. O stavební povolení na obchvat žádá Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). ČTK informaci získala na úřední desce hejtmanství. Dvacetitisícový Náchod patří v hradeckém kraji k městům nejzatíženějším dopravou. O stavbu obchvatu město usiluje přes 20 let.

Výběrové řízení na stavební firmu by ŘSD chtělo vypsat ve druhé polovině letošního roku. Vlastní stavba obchvatu by mohla začít na konci roku 2024 a trvat tři roky, uvedla nedávno náchodská radnice. Již ve druhé polovině letošního roku by měli stavbaři zbourat objekty v trase obchvatu. Souběžně s demolicemi budou silničáři připravovat území v trase obchvatu včetně záchranného archeologického výzkumu a kácení.

ŘSD dál pokračuje ve výkupech pozemků pro obchvat. Ke konci loňského roku měl stát v trase obchvatu vykoupeno asi 85 procent pozemků.

Obchvat bude dlouhý 6,5 kilometru a mimo město svede tranzitní dopravu ze silnice I/33 mezi Hradcem Králové a hraničním přechodem do Polska. Součástí stavby bude i 930 metrů dlouhá přeložka silnice I/14, která k Náchodu přivádí dopravu od Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou. Obchvat bude mít dva tunely o celkové délce 463 metrů a dvě mostní estakády o celkové délce 583 metrů.

ŘSD pro stavbu obchvatu získalo v roce 2017 pravomocné územní rozhodnutí. Vydání pravomocného územního rozhodnutí trvalo úřadům osm let. Náklady na stavbu obchvatu se odhadují na 3,15 miliardy korun bez DPH.

(čtk)

Mapa: ŘSD

spinner