​Kraje požadují slíbené čtyři miliardy Kč ze SFDI do konce dubna

​Kraje požadují slíbené čtyři miliardy Kč ze SFDI do konce dubna

12.4. - Kraje požadují, aby dostaly do konce dubna od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) slíbené čtyři miliardy Kč na opravy silnic druhých a třetích tříd. Shodla se na tom včera v Plzni Rada Asociace krajů. Peníze loni na podzim slíbila vláda, do dneška ale kraje s jistotou nevědí, zda, kdy a v jakém objemu je dostanou. Loni kraje dostaly z fondu rovněž čtyři miliardy, řekla včera po jednání rady její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Požadavek krajů na vyplacení peněz by podle ní měla začátkem příštího týdne přednést vládě ministryně financí Alena Schillerová. Kraje zároveň už několik let volají po systémovém řešení. Nechtějí se podle asociace každý rok na jaře ocitnout v nejistotě, zda peníze ze SFDI dostanou, kdy je dostanou a kolik jich bude. Bez státního příspěvku nemohou provádět opravy silnic nižších tříd rychlejším tempem.

Dokud kraje nemají peníze ze SFDI, nemohou vypisovat výběrová řízení na zhotovitele oprav. Čím větší zdržení celý proces nabere, tím víc hrozí, že stavební firmy nebudou mít dostatečné kapacity na včasné provedení prací. Podle předsedkyně Asociace krajů bude kvůli oddálení soutěží na opravy silnic vzroste cena oprav.

(čtk)

spinner