​Itálie získá zpět do správy téměř polovinu dálniční sítě

​Itálie získá zpět do správy téměř polovinu dálniční sítě

16.7. - Itálie získá zpět do správy téměř polovinu dálniční sítě v zemi. Stane se tak poté, co vlivná italská rodina Benettonů oznámila, že se vzdá svého podílu ve firmě Autostrade per l'Italia (ASPI), která dálniční infrastrukturu spravuje. Informovala o tom agentura Reuters. Stát vlastníkovi ASPI, firmě Atlantia, hrozil odejmutím koncese kvůli pochybením při správě dálniční sítě.

Dohoda mezi státem a rodinným klanem otevírá cestu k urovnání hlubokého sporu, který v roce 2018 vyvolalo zřícení Morandiho mostu v Janově, při němž zemřelo 43 lidí. Neštěstí zvýraznilo bídný stav velké části italské dopravní infrastruktury a odhalilo chronické zanedbávání údržby ze strany jejích správců. To vyústilo v požadavky odborníků i veřejnosti na radikální změnu

Podle dohody mezi státem a klanem Benettonů přebere italská státní úvěrová banka Cassa Depositi e Prestiti (CDP) spolu s dalšími investory 51procentní podíl Atlantie v ASPI, která v současnosti spravuje na 3000 z celkových přibližně 6500 kilometrů italské dálniční sítě.

"Vláda postupovala podle principu, který byl v minulosti pošlapáván a podle kterého je veřejná infrastruktura drahocenným veřejným statkem," komentoval dohodu premiér Giuseppe Conte.

Akcie Atlantie po oznámení urovnání sporu vzrostly o 25 procent, neboť dohoda odvrátila přímé odebrání koncese na správu dálniční sítě a tím i hrozbu neschopnosti splácet dluh ASPI ve výši deseti miliard EUR (266 miliard Kč). Klan Benettonů má v Atlantii 30procentní podíl.

Zdroj z okolí rodiny uvedl, že dohoda byla uzavřena sice "s pistolí u hlavy", je ale "lepší než jakákoliv jiná alternativa".

Podle Reuters konec sporu kolem správy dálnic napomůže uklidnit rozepře mezi jednotlivými stranami současné vládní koalice. Nejsilnější vládní strana, Hnutí pěti hvězd (M5S), dlouhodobě usilovala o odebrání koncese Atlantii, zatímco jeho koaliční partneři - levicová Demokratická strana (PD) a středová Ať žije Itálie (Italia Viva) - se obávali, že by tento krok potenciálně vedl k obrovským nákladům a ohrozil pracovní místa i fungování dálniční sítě jako takové.

(čtk)

Foto: ASPI

spinner