​Fond dopravy bude mít v příštím roce k dispozici 130,5 miliardy korun

​Fond dopravy bude mít v příštím roce k dispozici 130,5 miliardy korun

11.10. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce hospodařit se 130,5 miliardami Kč. Schválila to vláda, řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Rozpočet fondu, z něhož jsou financovány dopravní stavby v zemi, tak v roce 2022 bude nejvyšší v jeho dosavadním fungování od roku 2001. Meziročně pak jde o nárůst zhruba o tři miliardy.

Nejvíce peněz ze SFDI by podle ministra mělo jít na silniční a dálniční stavby. Ředitelství silnic a dálnic tak bude hospodařit s více než 60 miliardami korun. Následovat dále budou stavby na železnici, Správa železnic by měla mít rozpočet kolem 55 miliard korun. Rozpočty obou organizací jsou podobné jako letos, kdy silničáři měli k dispozici 61 miliard korun a Správa železnic kolem 54 miliard korun. Zbytek rozpočtu budou tvořit například peníze pro kraje, které by měly dostat více než 5,6 miliardy Kč, díle finance na nové technologie nebo zabezpečení nebo cyklostezky.

"Kdyby nebyl tento rozpočet schválen, tak by se musely pozastavit některé klíčové stavby," podotkl Karel Havlíček.

Stát při sestavování rozpočtu fondu počítá s národními i evropskými zdroji. Z evropských peněz by mělo jít přes 46 miliard Kč.

Schválený rozpočet SFDI pro letošní rok činí 127,5 miliardy korun, přičemž národní zdroje přesahují 90,5 miliardy korun, zbytek tvoří evropské dotace. V průběhu roku se podle šéfa SFDI Zbyňka Hořelici podařilo zapojit další evropské zdroje a v současné době se tedy rozpočet SFDI pro letošek pohybuje kolem 135 miliard korun.

(čtk)

Foto: MD

spinner